Премиерът Кирил Петков направи изявление преди началото на срещата на властта с бизнеса, в което заяви, че “газовата криза е измерение на войната и плод на една добре планирана стратегия на Владимир Путин”.
“Нашето младо правителство попадна именно в перфектната буря. За съжаление Путин е имал добра стратегия доста по-рано – купувайки газовите хранилища в Германия, той източва нивата на газа в Западна Европа до много ниски нива. “Газпром” контролира немските газохранилища и контролира общата цена в Европа”, заяви премиерът.
Европа е във война. За съжаление войната дойде обратно на нашия континент, война, която сме очаквали, че ще бъде само част от историята, подчерта премиерът.
“Война означава 636 цивилни убити, означава 46 убити деца, между 6000 и 8000 убити украински военни и 11 000 руски момчета. Дори в България влизат 70 000 бегълци от войната. Говори се за енергийната, газовата криза, това също са измерения на войната. Това не са отделни кризи”, каза той.
Това, което се случва в България, се случва във всяка една от останалите страни членки на ЕС, категоричен е Петков. Когато икономиката ни е натегната заради добро стратегическо паниране от страна на Русия, ние трябва да кажем кои са нашите ценности.
“Войната е братоубийствена и близостта с руската култура няма нищо общо с това, че страната ни не приема режима в Москва. Време да разграничим привързаността на българите към Русия от тази към режима на Владимир Путин.”
“Единият вариант е да се крием в тревата и да кажем: “Дано тази буря мине покрай нас”. Другият вариант е да кажем: “не – омръзна ни България да не може да решава собствената си съдба и да няма глас, винаги Великите сили да решават нещо за нас”. Ние имаме собствен глас”, каза Кирил Петков.
„Хибридните атаки не са някакъв мираж. Има сериозни инвестиции в съобщения и новини, които непрекъснато се опитват да разклатят ситуацията, не само у нас, но и в Европа и по целия източен фланг. Нашите политически сили обаче също са готови да се въвлекат в тези хибридки, за да извлекат минимални политически дивиденти, което вече е предателство”. Това заяви премиерът Кирил Петков по време на среща с представители на бизнеса във вторник.
„Това, което се случи на Шипка на 3 март: може би е случайност – не мога да бъда сигурен. Но на 1 март „Възраждане“ имаше двучасова среща с Митрофанова. За какво си говореха? За култура, за Пушкин?”, попита премиерът. И допълни: „На паметника имаше тълпа от 2000 души, не за да хвърлят топки, а за да са сигурни, че българското правителство няма да поднесе букети на Паметника на Шипка. Не ни беше страх, качихме се и поднесохме букетите. Трябва да разграничим нашата привързаност към Русия – на база култура, на база приятелство и пропагандата през годините. Аз лично имам много приятели на доста места в Русия. Но това не е същото като режима на Путин. Аз затова исках да коленича на Шипка – защото руски войни са дали живота си за България и са оставили своите кости там”, коментира още Петков.