неделя, ноември 24, 2024

Карнобатският кооператив възроди лозята на крепостта “Маркели”

Date:

Сподели новината.

Лозаро-винарският кооператив „Карнобат“ възроди прочутите лозя на крепостта „Маркели“, за чието вино преданията разказват, че било любимо на императорите от Рим и Константинопол, както и на множество велики владетели от цял свят. Обединените гроздопроизводители и винари от „Винпром Карнобат”, земеделците от селата Огнен, Венец, Лозенец, Искра и Деветак, заедно с избите „Братя Минкови“ и „Грозден“, засадиха нови 5 хил. дка с уникалния български Каберне совиньон върху едни от най-плодородните земи на местността. Преди повече от десет века на същото място са се простирали величествените масиви на крепостта. Те са започвали от високите й зидове и са стигали чак до морето. Днес оттам минава магистрала „Тракия“ и проправя пътя на виното от карнобатските лозя до Южното Черноморие.

На Трифон Зарезан задружните стопани от кооператива ритуално зарязаха младите насаждения. Специален гост бе и Негово Величество Цар Симеон ІІ. Той заряза лозята, превърнали България в една от столиците на световното винарство, и вдигна наздравица с уникалното българско червено вино, което навръх празника донесе за България поредния златен медал, този път от Япония.

Агрономите на „Винпром Карнобат“ разкриха, че българското Каберне е по-известно като Царя на червените сортове заради величествените му аромати и вкусове. То проявява най-добре потенциала си върху южните склонове на карнобатските земи, защото близостта до морето, мекият климат и изобилното слънчево греене обогатяват гроздето с интригуващи аромати и вкусове.

Година след като земеделците от региона се кооперираха, вината и ракиите на Карнобат дадоха сериозна заявка да разширят присъствието си както зад граница, така и на българския пазар. Световните лидери в бранша признаха качествата им и ги наградиха с над 30 златни и сребърни медала от Брюксел, Париж, Лондон, Берлин, Токио, Пекин и Шанхай. Най-голямата световна награда „Декантер“ също вече е част от колекцията на кооператива, а продукцията му се изнася в стотици държави от петте континента. За да отговорят на новите предизвикателства, стопаните от кооператива избраха великолепния тероар на местността край „Маркели“ за новите си лозя.

<!–[if–><!–[endif]–>

Според историците през Средновековието крепостта става истински пазител за вината на задружните карнобатски майстори. Дори е проектирана така, че да защитава лозята им от север. Величественото съоръжение е контролирало пътя от старата българска столица до сърцето на Византия, а по древния римски мост, издигнат край стените й, са минавали търговци, пътешественици и учени от четирите краища на света. Ето защо през вековете „Маркели“ превръща региона в оживено средище за производство и търговия с прочутите карнобатски ракии и вина. По време на последните разкопки археолозите откриха зад стените й старинни съдове за вино, а днес от крепостните й кули могат да се видят от край до край новите лозя на кооператива.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Колко са заводите и фабриките в Карнобат

Икономическото развитие на община Карнобат е свързано основно със...

И фалитите, и новите бизнес регистрации в ЕС се увеличават

Фалитите на компании в ЕС се увеличават с 2,7...

Утре обсъждат предложения за промени в Кодекса на труда за минималната работна заплата

Работна група ще обсъди утре предложения за изменения в...

Променя ли се БДЖ?

Бългapия тpябвa дa пoдпишe cпopaзyмeниe c чeшĸaтa ĸoмпaния Ѕkоdа...