Армията в Зимбабве пое властта в страната, но заяви, че президентът Робърт Мугабе, който е на власт от 1980 г., е в безопасност, пише BBC. След като въоръжените сили поеха контрола над държавната телевизия, техен говорител обяви, че цел на армията стават хора, приближени на Мугабе, който е причинил „социално и икономическо страдание”.
Ходът може да е опит за сваляне на Мугабе от поста и замяната му с уволнения вицепрезидент Емерсън Мнангагуа. Отстраняването на Мнангагуа миналата седмица превърна съпругата на Мугабе – Грейс, в неговия най-вероятен наследник на поста.
Звук от изстрели на тежка военна техника и артилерия се чуваха в северните части на столицата Хараре рано в сряда. Изявление, прочетено от един от генералите по телевизията, обаче отрече това да е преврат. Засега няма коментар от държавния глава.
93-годишният Мугабе доминираше политическата сцена в страната, която обедня, след като през 1970 г. скъса колониалните си връзки с Великобритания. Южноафриканският президент Джейкъб Зума коментира, че се надява събитията в Зимбабве да не доведат до „противоконституционни промени на правителството”.
В социалната мрежа Twitter се появиха съобщения от профила на управляващата партия в Зимбабве Zanu-PF., в които се казва, че президентът Мугабе е под домашен арест.
Как армията оправдава своите действия
Военнослужещи в бронирани превозни средства от вторник обикалят по улиците на столицата Хараре. След поемането на контрола над централата на държавната телевизия ZBC генерал-майор Сибусисо Мойо направи телевизионно изказване, в което заяви, че армията иска да „увери нацията, че президентът и неговото семейство са живи и здрави, а тяхната сигурност е гарантирана”.
„Ние единствено се целим към престъпниците около него, които извършват престъпления, които причиняват социално и икономическо страдание в страната”, добави Мойо. „Щом изпълним нашата мисия, очакваме, че ситуацията ще се върне към нормалното си състояние”, коментира той.
Исторически момент за Зимбабве
Алекс Магаиса, който е лектор по право във Великобритания и който беше политически съветник на бившия премиер на Зимбабве Морган Тванджирай, коментира, че всички доказателства сочат, че в страната е в ход преврат, пише Times. „Това изглежда като края на една ера. Това е исторически момент за Зимбабве”, са думите на Магаиса.
„Това е преврат по всичко, освен по название. Можеш да опишеш жаба по много начини, но тя си остава жаба. Това е преврат”, уверен е той.