вторник, ноември 26, 2024

Как парите за нов изтребител се удвоиха само за 2 години

Date:

Сподели новината.

Поради неизвестни причини само в рамките на две години бюджетът за купуването на военни самолети за българската армия е бил удвоен – от 700 млн. лв. на 1.5 млрд. лв. Това разкри бившият военен министър Аню Ангелов във Facebook.

„Независимо от финансовата криза в периода 2011-2013 г., правителството взе трудното решение да се започне процедура по закупуване на нов тип боен самолет, като постави горна граница на цената 700 млн. лева”, разказва Ангелов.

Той споделя как тогава е работено върху купуването на 8-9 модернизирани F-16 MLU от Португалия със съгласието на САЩ. Договорено е разсрочено плащане за период от 6 години, така че годишните вноски да не надхвърлят 100-150 млн. лева.

След оставката следващите служебно и редовно правителство разговорите са прекратени.

„Трябва да си зададем въпроса дали само за 2 години държавата ни е станала 2 пъти по богата, та да определи 2 пъти повече средства от 1500 млн. лева като горна граница за същите 8-9 самолета.

И това при условия на трудно търпим некомплект, липса на кандидати, отговарящи на изискванията и относително ниското заплащане (в армията)”, подчертава бившият министър.

Ангелов припомня и ограниченията, пред които са изправени военните експерти при предишния избор. Най-голямото разбира се е цената. Логично, те се спират на F-16MLU.

Никой не трябва да обвинява военните експерти, че не са избрали новия (Gripen) пред модернизирания (F-16) военен самолет, защото такъв избор просто не е стоял пред тях. С наличните тогава финансови ресурси единственият избор е бил американският изтребител.

Според бившия военен министър актуалният спор кой от двата самолетa е по-добър е безсмислен. Сравнява се „съвършено нов със стар, макар и модернизиран самолет по технически данни, ресурс и срок н

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Страшен скандал гърми в родната армия, хора изхвърчат като ракети

Направени са рокади във възлови дирекции на Министерството на...

Провал на новия парламент

Битката за председател на Народното събрание започна. Депутатите гласуваха правилата...

51-то Народно събрание: От 7 до 9 парламентарни групи

От 7 до 9 политически формации влизат в 51-то Народно...

Горица Грънчарова-Кожарева остави Калин Стоянов в МВР, Радев я върна

Горица Грънчарова-Кожарева върна папката с предложението си за състав...