Когато през 2007 г. един седесар се бе прицелил в поста кмет на Бургас се чуваха приказки за това, че не трябва да се продават общински имоти, а така правел Йоан Костадинов,
но тогава нямаше все още европейски средства в размерите, които спечелиха европроектите правени още по времето на същия Йоан Костадинов, но консумирани по-късно …
По онова време Димитър Николов бе шеф на общинската икономическа комисия, а сега на практика показва как може да говориш едно, а да правиш съвсем друго и да задминеш Учителя в сделките с общинска земя и сгради общинска собственост и то в пъти …
Няколко месеца по-късно на заседания на общински съвет Бургас се спрягаха приказки да не се продават общински имоти на безценица по време на криза и това мнение се споделяше от тогавашните общински съветници Георги Иванов и Ваклин Стойновски, както и от други такива, но не и от общинските избраници на ГЕРБ и администрацията подкрепяни по онова време от съветниците на ПП „Атака“ днес вече с друго име …
От това време насам общинската политика не се промени, а още повече се настърви за продажба на общински имоти, апорти, концесии и т.н.
Как започна, но на какви цени
Администрацията на Йоан Костадинов искаше за общински имот по около 2 000 евро за кв. метър, а сега при „бат Митко“ цените са „народни“, но нека проследим хронологията:
Община Бургас продава на търг имуществото си
Община Бургас разпродава на търг недвижимото си имущество, сензационно съобщи вчера кметът на града Йоан Костадинов. Общинарите са решили да прибягнат до крайната мярка заради силно орязания бюджет, обясни градоначалникът. Тази година държавната субсидия бе намалена с близо 30 на сто и това на практика върза ръцете на властите в града. Единственият шанс за общината да напълни хазната си и да върже бюджета за годината бе проектът за депо на „ЛУКойл-Нефтохим“. За него компанията обеща да плати 22 милиона лева. Този вариант обаче пропадна, след като общинските съветници гласуваха няколко пъти против изграждането на сметище върху общинска земя. Бургас се прости окончателно с надеждите, след като „ЛУКойл“ обяви официално, че оттегля предложението си и е решила да изгради депото върху собствен терен до рафинерията. „Ще използваме последния вариант, който ни остана – разпродажба на общински имоти, за да спасим бюджета“, заяви кметът Йоан Костадинов. За разпродажба са обявени 29 големи парцела с помощни постройки в промишлената зона, 2 места, предвидени за бензиностанции и всички общински жилища. Ще бъдат обявени търгове за концесии върху всички общински обекти, които по закон не подлежат на разпродажба, каза Йоан Костадинов. В началото на април се очаква датите на търговете и условията да бъдат оповестени в медиите.
Елена Димитрова
sir@standartnews.com
Бургас разпродава предизборно общински имот
Румяна Емануилиду
25 окт 2007
Общинската агенция по приватизация (ОАП) продава имот в идеалния център на Бургас в навечерието на самите избори. Магазинът, който е нает в момента за златарско ателие, се намира на ул. „Александровска“ 83 в близост до районното кметство „Приморие“. Той е обявен за продан от общината не с открит търг и наддаване, а с конкурс по документи. Както обясни председателят на ОАП Костадин Атанасов, тази форма за продажба била предпочетена от надзорния съвет на агенцията поради големия натиск на откритите търгове от страна на съмнителни групировки от цялата страна.
Обявата за апетитния имот е публикувана преди дни, крайният срок за подаване на документите е 26 октомври – два дни преди изборите, а ден след тях – на 29 октомври, ще бъде обявено и името на спечелилия го. Граждани протестират, че в този период при разпуснат общински съвет и контролни комисии бъдещият общински съвет ще бъде поставен пред свършен факт на процедурата.
„Процедурата е за публично обявен конкурс на имот, залегнал в програмата за общинска приватизация и тя е спазена перфектно“, категоричен е председателят на ОАП.
Цената, на която се продава обектът, е 250 хил. лева, или по около 2 хил. евро на кв.м. Над 20 са кандидатите за него, подали документи.
В момента апетитният имот е магазин за злато, но като собственост е истинска „златна кокошка“, която ежемесечно може да носи приходи на бюджета. „Това, което става извън официалния мандат на досегашния градоначалник, е пример за поредния акт на разхищение и безсмислена разпродажба на общинското имущество“, коментира адвокат Златина Дукова.
Според нея общината може да вземе сумата от 250 хил. лева, за колкото се продава магазинът, за срок от две години, като го отдава под наем. Така се правело в европейските градове, вместо на поразия да се разпродава общинска собственост.
Как безхаберието на общинската администрация от ГЕРБ към проблемите на бургазлии вбеси опозицията в Общинския съвет в.“Под лупа“
По точки от 30 до 32-ра от дневния ред се разгледаха докладни записки на кмета Димитър Николов относно: “Отказ за определяне оценка на земя, предоставена за земеделско ползване във вилна зона „Боровете“, землище кв.”Банево”, гр.Бургас…“
Преди време в „Под лупа“ преди година и половина писахме следното в статията „Бандитска държава“:
„В редакцията на „Под лупа” дойде един бургазлия и сподели своето недоумение във връзка с практиката на общинското управление да продава на скандално ниски цени парцели във вилната зона „Боровете” в близост до кв.”Ветрен”. Неговият баща, миньор по професия, получил правото да ползва един парцел около 600 кв.м през 1978 г. по министерско постановление. Мястото, което му било дадено за ползване, било окачествено като нива и в него трябвало да се отглеждат зеленчуци.
Времето минавало, а българинът без работа не стои. Построили лека постройка, направили градинка, прекарали сами с хиляди усилия ток, вода, пътища и се питали какво ще стане с тяхното място.
През януари 2001 г. общинското ръководство начело с кмета Йоан Костадинов го актували като частна общинска собственост и до 2006 г. процедурите за продажба и закупуване на тези 30-40 парцела поели към своя финал. Направена била данъчна оценка на парцела на нашия съгражданин. Сумата, за която бил оценен, била 2 300 лв. От общината поканили собствениците да ги купят и те смирено платили като попове за тези 600 кв.м над 17 000 лева или над 14 евро на квадратен метър. Всички тези бургазлии били неприятно учудени, че цената била завишена над 7,3 пъти над данъчната оценка и то за места без общинска инфраструктура без пътища, без ток и вода, без канализация и сметосъбиране?! Иначе казано, само за нива- камъни и пръст и добра локация са взети в полза на община Бургас около 600 хил. лв.
От гледна точка на общинските интереси и общинската хазна това е добро решение, но парадоксът е, че в този момент в години на криза, когато общината трябва да търси източници на средства, подобни парцели в тази зона, наречена вилна, се продават от новото общинско ръководство за по 2 000- 4 000 лева или от 4-8 пъти по-евтино?!!
Дали това е начин да се спечелят нови избиратели или се толерират нечии интереси или чак толкова много сме я закъсали с общинския бюджет, кой да ти каже?!“
Сега се оказва, че общината отказва оценка на раздадените преди време парцели на бургазлии, защото били дадени за отглеждане на зеленчуци, а там е камънак, без електричество, без вода, липсва елементарен слой хумус за отглеждане дори на цветя, а камо ли на зеленчуци, а и времената от преди повече от 30 години са се променили много…
Интересно дали общината през това време е събирала данъци, такси-смет и т.н. или ако не е, защо не го е правила и е оставила общински пари да изтичат?!
Изумяващо е защо, след като са владени тези парцели десетилетия, не се дава право на наследниците да ги закупят или просто трябва да се отсвирят и някой новобогаташ, станал за една нощ от милиционер-милионер, да ги гушне на цена 2-3 000 лв. за 600-700 кв.м и да си построи поредния палат с панорама към Бургас и морето…
Общинска собственост в центъра на Бургас се продава на народни цени, а вероятно и на цена за точно определен купувач в. „Под лупа“
Основното правило за недвижимите имоти да не се продават по време на криза вече нееднократно е нарушавано в община Бургас. Отгоре на това председателите на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация и публично-частно партньорство, както и сегашният инж.Диян Славов се мъчат да свалят цената на апетитен имот от 589 000 лв. на 505 000 лв. или с цели 84 000 лв. или с цената на една панелка от около 80 кв.м в комплексите на Бургас или това е около 15% по-ниска цена.
Продаваният имот е магазин в суперцентъра на Бургас на ул. “Фердинандова“ 49 с площ от 286,11 кв. м с лице към улицата и складови помещения от 78,12 кв.м и право на строеж.
В конкретния случай такава търговска площ на подобно място трудно можеш да намериш, улицата е търговска, сградата може да се надстрои до осем етажа със съгласието на съсобствениците отгоре, а цената на кв.м е около 884 евро?!
Всичко това при условие, че за магазини се плаща около 1000-1200 евро на кв.м при продажба в Бургас или с около 200-300 евро над цената, определена от общинските „експерти“ по продажба или подаряване на наш човек може би…
Общинските „експерти“ бяха подкрепени от съветника Георги Манев, който желаел да се продава, дори лично имал 180 апартамента за продажба… Да не би пък да е олигарх…
Или споделя опит от времето на Общински съвет ООД по времето на Йоан Костадинов?!
На въпрос на съветника Георги Иванов, който се обяви против продажбата по време на криза и ниската цена към вносителя на докладната Диян Славов, дали той лично си продава недвижимата собственост, същият отговори отрицателно и дори добави, че купува…
Интересно защо подходите са различни в еднаква ситуация и не се запазва общинската собственост?!
Може би се знае предлаганата цена от някой наш купувач?!
Около 5 млн. лв. са реализирани от продажби на общински имоти през 2010 г.
Радио „Фокус“
Около 5 милиона лева са реализирани от продажби на общински имоти през миналата година. Това съобщи Ташо Желев, Директор на дирекция „Управление на общинска собственост“ в община Бургас.
Той бе категоричен, че заради кризата не се налага продажба на общинско имущество. „Ние продаваме, когато се убедени, че можем да постигнем добра цена и след решение на Общински съвет. Не мога да твърдя, че кризата е повлияла по някакъв начин на пазара на общински имоти, все пак има известно забавяне, особено в селските райони, но в града интересът продължава да бъде висок. Миналата година сме реализирали от продажби някъде около 5 милиона лева. Тази година нещата вървят с малко по-бавен темп, но подготовката за изпълнение на Програмата за управление и разпореждане на общинската собственост, която е обвързана с бюджета на община Бургас е в ход. Очакваме през края на летните месеци да се проведат търгове, за да се изпълни и тази програма“, разясни той.
По ориентировъчни данни някъде около един милион лева са постъпили в общинския бюджет от разпореждане с общинска собственост. Цената на всеки имот се утвърждава от Общинския съвет. „Ние не на всяка цена разпореждаме общински имоти, съобразяваме се с ценовата ситуация и целите, които си е поставила община Бургас, за изпълнение за настоящата година. Искания за разпореждане с общински имоти пристигат само от съсобственици. Тези, които имат интерес не са активната страна за продажба на общински имот. Дори да пристигне такова искане за продажба на общински имот, предварително се проверява дали е включен в годишната програма за управление и разпореждане с общинска собственост и ако той не съществува се предлага на общинския съвет да вземе съответното решение“, обясни Желев. Всички имоти се продават на търг след решение на общинския съвет и изготвяне на оценка от независим оценител, посочи той.
Продажбите на общински имоти се управляват от Програма за управление и разпореждане с общинската собственост, която ежегодно, преди приемането на бюджета на общината, се приема с решение на Общинския съвет. Всички продажби, които се извършват от общината, задължително стават с решение на местния парламент. Продажбите могат да се разделят на два вида. Това са имоти, в които общината е съсобственик с частни лица.
„Това са дребни парчета, които са възникнали от промяна на планове и регулация и по един или друг начин общината се оказала съсобственик с частни лица и за да могат те да си осъществяват безпрепятствено инвестиционните намерения минаваме към процедура. На продажба на общински имоти подлежат и дворове, урегулирани поземлени имоти в населените места в общината, които не са пряко свързани с упражняването на функциите на общината като орган, който предоставя преди всичко услуги. От друга страна от постъпленията от продажби на общински имоти се материализират в улици, ново осветление и други обекти, които са в интерес на гражданите на Бургас. Другата процедура, която се извършва е продажба на имоти, които са предназначени за развитие на бизнес – търговия, производство и др. те се правят предимно в подкрепа на бизнеса“, обясни Желев.
Имоти на общински фирми се продават на безценица в.“Десант“
Георги Ваташки
Базата на „Благоустройствени строежи“, чиято привтизационна цена отново бе намалена от мнозинството на ГЕРБ
„Бургаски пазари“ и „Благоустройствени строежи“ вървят към умишлен фалит
Две от общинските фирми в Бургас направиха решителна крачка към бъдещия си банкрут. Във вторник доминираният от ГЕРБ общински съвет реши да смъкне цените на имоти на „Благоустройствени строежи“ (БКС) и „Бургаски пазари“. Те ще се продават на търг по предлог, че трупат загуби и имат големи задължения.
Пътят към фалита на БКС – предприятието, предназначено да строи и поддържа инфраструктурата в морския град, започва да се „павира“ още през първия мандат на ГЕРБ в местната власт. За негов шеф бе назначен Константин Косев, близък на заместник кмета по строителството Костадин Марков. И се започна системното съсипване на фирмата.
Изискванията на конкурсите за обществени поръчки се задават така, че тя да ги губи. Луди пари влизат в джобовете на частни строителни компании, вместо на специализираното общинско предприятие.
През март тази година бургаските управници опитаха да продадат „на тъмно“ складовата база от 11 декара в квартал „Победа“ за 4 милиона лева. Сега с оправданието, че БКС има огромни 7-цифрени задължения към банките, общинското ръководство иска да намали тръжната цена от три на два и половина милиона лева.
„Докога ще сваляме цената, докато стане достатъчно ниска за някой определен човек, ли?
Това си е чисто бракониерство, нали уж обещахте да вдигнете фирмата на крака, а сега я разпарчетосвате” – обърна се към управляващите водачът на групата на Национален фронт за спасение за България в местния парламент Валентин Касабов.
Заместник кметът по финансите Красимир Стойчев контрира, че ако не се влеят свежи пари чрез продажбата на терена, БКС е изгубена. Шефът на общинската агенция по приватизация Георги Георгиев даже заяви, че и новата цена е прекалено висока. За кого обаче герберите не отговориха и гласуваха дружно одобрението на сделката.
Но на практика без складовата си база, в която, освен административна сграда, има струпан голям запас от дървен материал и строителна техника, положението на фирмата ще се влоши още повече. Така тя ще изгуби и последните си шансове да печели поръчки, с приходите от които да си плаща дълговете.
Малко по-различна е ситуацията с друг парцел от 11 декара, само че на „Бургаски пазари“, който се намира на апетитно място в Северната индустриална зона на града. Мотивите на кметската администрация за продажбата му са, че въпреки добрата локация на предвидения за зеленчукова борса терен, той бил неудобен и отдалечен за клиентите, което водило до трупане на разходи за общината.
Но се оказа, че дори липсва правен анализ дали продажбата изобщо е възможна. Защото според законовите изисквания не може да се приватизира имот, който е част от капитала на общинско дружество.
„Нали предприятието е на печалба, а вие не само, че продавате, а и смъквате цената. През този терен е предвидено да минава отсечка на околовръстния път за Южното Черноморие. Явно се подготвя апетитно парче от общинската баница за „наши“ хора“ – убеден бе Валентин Касабов.
Но и в този случай, въпреки явните закононарушения, новата по-ниска цена бе гласувана от стоманеното мнозинство на ГЕРБ. Явно бургаският кмет Димитър Николов добре е усвоил похватите на бившия червен градоначалник Йоан Костадинов как да облагодетелства приближените на властта.
По негово време Николов бе шеф на общинската икономическа комисия и сега на дело показва как може да задмине предшественика си в лобистките сделки.
Бургас губи 120 милиона евро от имотни сделки в. „Десант“ 28.06.2013 Георги Костадинов
Tea4
Имотните сделки на Община Бургас са й донесли загуби за близо 120 милиона евро. В момента 630 декара общинска земя са заложници на политическите сделки, извършвани както от предишния кмет Йоан Костадинов, така и от сегашния Димитър Николов.
4erno
Най-скандален е случаят със стадион „Черноморец“, който е апортиран в едноименното акционерно дружество, в което по равно участват Община Бургас и „Петрол холдинг“.
Сделката е гласувана през лятото на 2007 г. по времето на ексградоначалника Костадинов.
До този момент загубите на футболния клуб надхвърлят 50 милиона лева, а дълговете му са за над 25 милиона. Дружеството се движи на ръба на фалита, който се очаква да стане факт най-късно до 2 години. Единственият читав актив остават 140-те декара апорт, включващ спортния комплекс. Заради тревожното финансово състояние обаче, общинската земя може да попадне завинаги в частни ръце. Евентуалните загуби на общината при продажбата й ще са поне 50 млн. евро.
Вече шест години кметът Димитър Николов запазва мълчание и отказва да вземе отношение по този казус. Самият той от самото начало на мандата си мълчаливо наблюдава как клубът отива към фалит, но не предприема никакви мерки стадионът да бъде спасен – с дежурното оправдание, че това е работа на местния парламент.
Друг такъв обект е плувният комплекс в ж.к. „Славейков“, който е разположен върху 24 декара площ. Преди години общината сключи сделка с БФБ, съгласно която върху терена трябваше да бъдат построени два нови басейна, зала и хотелска част. Първата копка за новия комплекс беше направена през есента на 2012 г. Но вече осем месеца в него няма вложен нито лев и няма изгледи това да стане. Загубите от стойността на земята се изчисляват поне на 10 млн. евро.
KBURGAS
Същото важи и за колодрума, който бе апортиран като общински дял в смесено дружество през 2006 г. Оттогава той функционира като паркинг, а обещанията за големи инвестиции останаха мираж. И от тук общината губи още десетина милиона евро.
Историческа е сагата и с терена в центъра на града, върху който още по времето на соца бе замислено да се изгражда градски универсален магазин – т. нар. ГУМ (нещо като ЦУМ). Но вече две десетилетия на негово място се шири огромна дупка, превърнала се в клоака, в която се въдят наволя гущери, змии и зарази. Заради политически и икономически интереси земята не може да бъде използвана и носи само пасиви на общината. Загубите по най-занижени критерии наброяват около 30 млн. евро.
IZB
Широко рекламираният Логистичен парк също се нарежда сред сделките, носещи единствено пасиви на общината. Големите обещания за инвеститори и инвестиции се изгубиха в пустощта, в която вече година и половина тъне огромният запустял терен, погълнал преди това близо 4 милиона лева за изграждане в него на някаква митична инфраструктура. В смесеното дружество общината апортира 300 декара своя земя и сега трупа загуби от около 15 милиона евро.
В последните два месеца мнозинството на ГЕРБ в местния парламент даде благословията си на три компании да закупят парцели и да инвестират в „Индустриален логистичен парк – Бургас“. И трите се заклеха, че са готови да инвестират над 5 млн. лв. и да открият близо 120 работни места. Преди това старейшините дадоха зелена светлина и на първата фирма, проявила интерес към Зоната – „Финномеханик Кузманов“ ЕООД. Но кога всички тези компании ще започнат работа в индустриалния парк още не е ясно. На този етап е дадено само разрешение за продажба на земите без обвързване с точни разчети и срокове. А обещанията за 4000 нови работни места и за над 100 милиона лева инвестиции останаха някъде в кметските предизборни кампании.
Прави впечатление, че всичките фирми са на кръгове, приближени до ГЕРБ, и е интересно как паркът ще функционира в новите реалности, когато на власт са БСП, ДПС и „Атака“. Все пак 51 процента от него са собственост на държавата. Така сега, заради политическата конюнктура, бъдещето на земята остава неясно и сделката най-вероятно ще увенчае поредния гаф на местната власт.
В началото на тази година пък мнозинството на ГЕРБ в местния общински съвет щедро гласува 117 декара златна земя в бургаския парк „Езеро“ да бъде дадена на концесия на руската фирма „Мостовик“ за изграждането на Океанариум. Базирайки се на досегашния горчив опит с останалите големи сделки на общината, бургазлии изобщо не са оптимисти по отношение на този проект, утвърден при много неизгодни за тях условия.
Равносметката сочи, че в момента в различни форми на публично-частно партньорство са включени 630 декара общинска земя. А пропуснатите ползи и загуби от тези „партньорства“ се изчисляват общо на 120 милиона евро. Тъжното е, че както и при предишния червен кмет Йоан Костадинов, така и при сегашния гербаджийски градоначалник Димитър Николов, Бургаската община така и не съумява да стопанисва рационално своите имоти. А още по-тъжното е, че ги превръща в заложници на различни политически и икономически интереси.
Ако ви се рови из архивите на общинския сайт на община Бургас ще установите следните цифри потвърждаващи писаното през годините във в.“Под лупа“, в.“Десант“, в.“Дневник“, изречено по радио „Фокус“ и т.н., а те красноречиво говорят за стореното от „Бат Митко далаверимпекс“ през годините …
ПРОДАДЕНИ ЗА ПРЕЗ ГОДИНИТЕ ОТ 2008 ДО 2013 Г. СГРАДИ И ЗЕМЯ ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ ЗА ОКОЛО 29 МЛН. ЛЕВА ИЛИ ТОВА СА ПАРИ, С КОИТО МОЖЕ ДА СЕ ИЗПЪЛНЯТ БЛИЗО 4 ПЪТИ НАЙ-ЗНАЧИМИТЕ И ЗНАКОВИ ЕВРОПРОЕКТИ НА БУРГАС – ПЕШЕХОДНАТА ЗОНА И МОРСКОТО КАЗИНО ?!!
ЧЕТИРИ ПЪТИ …
Вие обаче да сте видели къде изтекоха тези пари от общото богатство на Бургас, да са направили поне един голям безплатен общински паркинг в центъра на Бургас ?
НЯМА …
Да са намалили някои общински данъци и такси?! Козметика … и то преди избори.
Да не са ви обложили с такса паркинг и синя зона ?! Не …
Но въпреки това стотици декари общинска земя и сгради са продадени и то на цени за „наши“ хора и то по време на криза, когато реалните цени са ниски и загубите са още по-големи …
Сещате се, че в практиката на фирмите за недвижима собственост има комисионни, уговорки и вероятно и тук нещата са такива, но къде ли са потънали тези огромни суми ?!
Ето как стоят нещата в цифри от 2008 г. включително 2013 г. с продажбите:
2008 г. продадени сгради и земи общинска собственост – 11 000 000 лева
2009 г. продадени сгради и земи общинска собственост – 4 561 329 лева
2010 г. продадени сгради и земи общинска собственост – 5 123 851 лева
2011 г. продадени сгради и земи общинска собственост – 1 832 535 лева
2012 г. продадени сгради и земи общинска собственост – 2 500 000 лева
2013 г. по план ще се продадат сгради и земи общински – 3 600 000 лева
ОБЩО : ПРОДАЖБИ ЗА 28 617 715 ЛЕВА
Апортирани или включени в различни форми на публично-частно партньорство са включени 630 декара собственост на община Бургас.
Община Бургас е разположена върху площ от 514 362 дка. На един жител на общината се падат 2.49 дка територия, което е твърде малко при средното за страната 13 декара на жител.
Реално територията на град Бургас е едва 74 658 дка и от тях са апортирани и вмъкнати в сделки около 630 дка апетитни имоти.
А колко ли са останалите все още непродадени земи общинска собственост ?! Едва ли са много, а и има още почти 2 години за бъдещи продажби, които с темповете на разпродажба. , които за 2012 г. бяха 206 имота, а за 2013 г. са 303 имота едва ли ще остане нещо значимо като терени …
По информация на „Под лупа“
В последните две години все още няма официална статистика, но ние ще съобщим даннните скоро…..