Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

сряда, май 7, 2025

Историк: България си плаща на Русия за т.нар. „Освобождение“

Date:

Сподели новината.

„България си плаща на Русия за така нареченото „Освобождение“, което е геополитически проект на Руската империя, за да се добере до проливите“. Това обясни в интервю за предаването „Неделя 150“ по програма „Хоризонт“ историкът и преподавател в Американския университет проф. Евелина Келбечева:
„Още през 1878 година България плаща 2 120 000 златни лева като военна контрибуция на Русия, по-късно към това се прибавят 2 95 000 златни лева за Източна Румелия, през 1885 година. Към 1890 година ние плащаме към 56 милиона златни лева за така нареченото Освобождение. Аз не мога да го нарека Освобождение“.

„Да не забравяме, че в момента, в който Червената армия нахлува в България с четвърт милион военнослужещи, цялата сила на Черноморския си флот – над 1000 самолета авиация, между 1944 и 1947 година ние издържаме една окупационна армия“, допълни още проф. Келбечева:

„Общо хората, които минават през България, са 600 000. Две трети от националния доход на България отива за издръжката на Съветската окупационна армия, което предизвиква най-голямата продоволствена и икономическа криза в новата българска история“.

Проф. Евелина Келбечева коментира, че няма практика между България и Русия да се водят преговори:

„Има само ултиматуми и диктати, които се налагат на България. Същото е в момента – изнудване и политически рекет. Истинският национален интерес е колкото се може повече да сме далеч от имперските амбиции“.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Бюджетните приходи изостават и от плана за 2025-а и от изпълнението за 2024-а

Данните за изпълнението на бюджета за първото тримесечие на...

В Женева САЩ и Китай топят ледовете

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент и главният...

Депутатите дадоха шест месеца срок да се изготви Пътна карта за пенсионната реформа

Социалната комисия прие проект на Решение за задължаване на...

Лукашенко помилва 42 политически затворници

Президентът на Беларус Александър Лукашенко помилва 42 души, осъдени...