четвъртък, ноември 21, 2024

Идва водна криза

Date:

Сподели новината.

Водата в язовирите намалява. За това предупреждават от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Ведомствотоуправлява водите на 52 комплексни и значими язовира, като ежедневно следи състоянието им.

Сумата от наличните в тях завирени обеми към 25.10.2024 г. е 3255 млн. м3, което представлява 49,8% от сумата на общите им обеми. Според основното им предназначение наличните в тях завирени обеми са както следва: питейно-битово водоснабдяване – 62,9% от общия им обем; напояване – 30,9% от общия им обем; енергетика – 58,5% от общия им обем.

От МОСВ посочват, че наличният полезен обем на комплексните и значими язовири към 25.10.2024 г. е 2370 млн. м3, което е с 88 млн. м3 по-малко от този в предходния месец. За месец ноември 2024 г. е нужно да бъдат намалени разрешените водни обеми – предвижда се да се ползват 442,200 млн. м3, което е с 29,552 млн. м3 по-малко от разрешените за месец октомври 2024 г. водни обеми.

Данните на МОСВ показват, че в комплексните язовири за периода 2010-2024 г., е видно задържане на ниски обеми през последните няколко години, като притокът до момента е относим до или по-нисък от този, характерен за много суха година. Към настоящия момент с ниски нива в сравнение с предходни години, предвид липсата на пролетно пълноводие и постъпил приток за условията на много суха година (т.е. година с констатиран приток с обезпеченост за 95%), са язовирите “Тича”, “Камчия”, “Ястребино”, “Ясна поляна” “Асеновец”, “Среченска бара”, “Йовковци”, “Калин” и “Карагьол”, използвани за питейно-битово водоснабдяване, и “Домлян”, “Пясъчник”, “Тополница”, “Копринка” и “Жребчево”, от които се използват значителни водни обеми за напояване.

Министерството на регионалното развитие (МРРБ), “Български ВиК холдинг” ЕАД и ВиК операторите са уведомени, че ако тенденцията за малък приток се запази, е обезпокоително обезпечаването на питейно-битовото водоснабдяване през 2025 г. от язовирите “Камчия” и “Ясна поляна”, а от язовир “Тича” няма да е гарантирано водоподаването през 2026 г.

МОСВ призовава за предприемане на спешни мерки за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населените места по Южното Черноморие. От ведомството подканват ВиК операторите да прецизират заявките си за годишен график за 2025 г., като съобразят всички възможни резервни и алтернативни водоизточници, разрешените лимити в издадените разрешителни и наличните обеми в язовирите. Необходимо е също така ВиК операторите да приведат в съответствие със законовите изисквания всички водовземания за питейно-битово водоснабдяване на населението.

Предвид ограничените водни обеми в язовирите МРРБ, в чиято компетентност е прилагането на политиката в сектор ВиК, е информирано, че следва да предприеме действия за координиране на ВиК операторите за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населението, в т.ч. за включване на нови и рехабилитация на стари водоизточници за алтернативно питейно-битово водоснабдяване, както и за съществено намаляване на загубите по ВиК мрежата. По отношение на напояването при запазване на тенденцията за малък приток е обезпокоително обезпечаването на напояването за напоителен сезон 2025 г. за язовирите: “Тича”, “Копринка”, “Жребчево”, “Домлян”, “Тополница” и “Пясъчник”.

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и “Напоителни системи” ЕАД са информирани за състоянието, както и че следва да предприемат действия за рехабилитация на компрометирани и възстановяване на съществуващи напоителни мрежи с цел намаляване на загубите и недопускане разхищението на вода. Необходимо е активно да се работи в посока на възстановяване и модернизиране на инфраструктурата за напояване. “Напоителни системи” ЕАД следва да прецизира заявките си за годишен график за 2025 г., като се съобрази с разрешения годишен лимит в издадените разрешителни и наличните обеми в язовирите.

В част от язовирите, стопанисвани от Напоителни системи ЕАД, в т.ч. язовирите “Жребчево”, “Копринка” и “Пясъчник”, се отглеждат аквакултури, като поради липсата на приток и необходимостта от осигуряване на количествата за напояване е застрашено биоразнообразието и водната екосистема на тези водни обекти.

МЗХ следва да вземе решение относно приоритизирането на ползванията в съответствие с наличните водни ресурси в изпълнение както на политиката в областта на рибарството и аквакултурите, така и на политиката по напояване на земеделските култури.

От МОСВ поясняват, че действията на ведомството са насочени към балансирано разпределение на наличния ресурс и насърчаване на устойчивото му използване и опазване. При недостатъчен приток чрез месечните графици се осигурява единствено равномерно разпределение на оставащия ресурс в язовирите, като това няма да гарантира с необходимата обезпеченост водопотреблението на населението.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Криминален екшън в Бургас

20 тежковъоръжени спецполицаи са нахлули в жилищна кооперация в...

САЩ се готвят да наложат вето на резолюция на Съвета за сигурност за войната в Газа

Съединените щати ще наложат вето на резолюция на Съвета...

Колапс в парламента

След един час дебати народните представители не успяха да си изберат...

Кабинетът отпуска над 5 млн. лева за НСО

Правителството одобри общо 5 384 660 лв. по бюджета...