Германия вече не е това, което беше. Няма го старият живот, на моменти стресът е като в България. Все още тук се чувстваш по-сигурен от България, но ако си уредя добра работа, хващам пътя за Кърджали.
500-те евро, които давам за квартира тук махам от сметките и се оказва, че ако имам работа за 2 000 лева чисти в България, веднага приемам, споделя пред 24rodopi.com кърджалиец Сезгин М., който от години живее и работи в район Бавария в Германия.
Само за една година 1,2 милиона души са напуснали Германия, твърди “Франкфуртер Алгемайне Цайтунг” (ФАЦ). Проучванията показват, че всеки четвърти си тръгва поради финансови причини, а почти всеки пети – поради неудовлетвореност от живота в Германия.
Българите, впрочем, са на четвърто място по численост сред чужденците, които са напуснали Германия през 2022 година, съобщава Федералната служба за миграцията и бежанците, цитирана от агенция Франс прес.
Всъщност повечето хора, които напускат Германия, са чужденци, завръщащи се по домовете си. Освен това по-голямата част от чужденците, които си тръгват от Германия, са пребивавали в страната сравнително кратко.
„Преди дни страната бе блокирана от стачка в 6-7 сектора. Недоволни са земеделци, ресторантьори, общопрактикуващи лекари. Социалните мрежи кипят. Вярно, че ние гурбетчиите сме някак си изолирани от местните – от вкъщи до работата, от работата до вкъщи, а в през уикенда е самота. Затова гурбетчиите живеят и спят във Фейсбук, иначе ще откачат“, добавя Сезгин.
Той успява да спестява между 700 и 1000 евро, но казва, че живее с много социални ограничения. Тежи му повече липсата на „живот след работа“.
„Ако излезеш да се почерпиш сам в евтино заведение, отишли са едни 50 евро. Но сам на маса, като отчаян мъж на средна възраст“, допълва кърджалиецът.
Приятел му предложил да замине за Нидерландия, където му е осигурена работа в бригада за монтиране на соларни инсталации.
„В Денах приятелите се виждат след работа, успяват да организират пикници, играят карти в кафенето. И заплащането е добре, ще се пробвам“, казва кърджалиецът.