Закъсалият ловешки производител на електрически инструменти “Спарки Елтос” ще опита да възстанови дейността си с помощ отвън. Компанията от години е на загуба и периодично спира работа, макар че на два пъти беше финансирана от държавната Българска банка за развитие (ББР). Спасението сега се очаква да дойде от дългогодишния български емигрант в САЩ Фил Филипов, чийто бизнес е съживяване на закъсали предприятия. Това съобщи самият той в интернет видео в YouTube. От “Спартки Елтос”, което е публично дружество, засега не коментират.
Пловдивчанинът Филипов често е определян като най-богатия българин в САЩ, където емигрира преди повече от 50 години. Занимава се с преструктуриране на фирми пред фалит, като в активите си има 49 предприятия в 15 държави. Най-известната му придобивка е германската Atlas Maschinen, която той съживява преди 7-8 години, след като води дълги битки със синдикатите заради нужните съкращения.
Във видеото си Филипов посочва, че от 10-ина години предприятието губи пари и има дългове за над 50 млн. лв., но може да бъде изправено на крака. Според него всяка компания е различна и няма универсална рецепта за оздравяване, но почти винаги проблемите се дължат на лошо управление. Със сигурност мерките ще включват орязване на разходите, най-вероятно и съкращения, като целта е да се върнат парите на кредиторите, а хората, които останат на работа, да получават нормални заплати. По думите му в момента в компанията работят над 500 души.
От изказването му не става ясно дали планира да придобие “Спарки Елтос”, което е обичайният му подход. В момента мажоритарен собственик с 87.22% е “Спарки груп”, в която по 50% си поделят физическите лица Станислав Петков и Петър Барбуков. Групата контролира и русенския машиностроителен завод “Спарки”. Като търгувано на борсата дружество обаче “Спарки Елтос” трябва да обяви публично подобна информация, което засега не е направено.
Спадът продължава
Междувременно компанията публикува консолидирания си отчет за първата половина на 2019 г. който включва и дейността на няколко дъщерни търговски дружества. От него става ясно, че приходите продължават да намаляват (-38%), макар че и загубата спада леко (виж таблицата). Това идва главно от понижените разходи, като тези за материали спадат почти наполовина, което говори за свиване на дейността. По-ниски са също разходите за заплати и осигуровки, което пък вероятно означава, че част от работниците са напуснали.
Към средата на годината собственият капитал на “Спарки Елтос” е отрицателен – минус 1.7 млн. лв., а натрупаните загуби са 72.9 млн. лв. Според отчета компанията има 36.1 млн. лв. дългосрочни заеми, а текущата част от задълженията към банки, т.е. парите, дължими до 12 масеца, са 59.3 млн. лв. През март тази година Уникредит Булбанк поиска фалит на “Спарки Елтос”, но за момента няма развитие по делото. Основният кредитор обаче е ББР, която по последна информация има да взима 37 млн. лв., като средствата трябваше да бъдат платени до края на септември миналата година. От няколко години одиторът “Грант Торнтон” отказва да завери отчетите на дружеството.