Родното посолство в Берлин е изпратило сигнал до министъра на земеделието д-р Иван Иванов и зам.министъра Иван Христанов, във връзка с нарушенията и контрабандата на ГКПП Капитан Андреево. Темата стана особено актуална в последните седмици, след като депутатът от ПП Константин Бачийски и негови колеги се намесиха решително и секнаха нелегалния трафик. По този начин бе пресечен канал, който изпомпваше стотици милиони левове годишно от хазната на държавата. В самия вестник се разкриват и редица мафиотски практики от страна на сенчести групировки, които се обслужват от редица родни политически структури. Анализира се и борбата на правителството на Кирил Петков с организираната престъпност и съпротивата на определени политически кръгове и техните покровители във висините на властта. Ето пък какво пише в самия сигнал, който се позовава на разследваща статия в авторитетен немски вестни
УВАЖАЕМИ Г-Н МИНИСТЪР,
УВАЖАЕМИ Г-Н ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР ХРИСТАНОВ,
Прилагаме неофициален превод на статия във вестник „Die Welt“ от 23 юни 2022 г.: „Борба с корупцията. В България сигурността на европейската граница е заложена на карта.“ от Филип Фолкман-Шлук, редактор „Външна политика“.
„Реформаторското правителство едва беше започнало борбата си срещу корупцията и обвързаностите с Москва, когато беше отново свалено. Подозрението е, че мафията се страхува за своите приходи. Един министър има доказателства за непонятни операции на външната граница на ЕС с Турция.
Изминаха само няколко месеца, откакто нова държава се появи на политическата карта на Европа. България, която преди това беше в заглавията с корупционни скандали и политическа близост с Русия, се превърна в движещата сила на сплотеност срещу Москва във войната в Украйна. Премиерът Кирил Петков от движението “Продължаваме промяната” встъпи в длъжност през януари, за да насочи страната си към върховенството на закона и икономическата стабилност.
Но когато Путин атакува Украйна през февруари, правителството в София бързо осъзна, че ако България, стратегически разположена на Черно море, се откъсне от Русия, това също ще помогне в борбата с корупцията. Освен всичко друго, Кремъл подкупваше държавни служители в София да построят газопровода „Балкански поток” за транзит на газ към Европа. „ Това са същите хора, които се събуждат сутрин и искат да откраднат нещо от държавата и тези, които правят бизнес с режима в Москва.“, каза наскоро Петков пред „ Die Welt“. България стана независима от руския газ и продължи да строи терминали за снабдяване на ЕС с енергия от Азербайджан и САЩ. Което предизвика недоволството на Москва.
Но това пробуждане засега приключи. В сряда вечерта парламентът гласува със 123 против 116 вот на недоверие на правителството. Партията на Петков, която получи около 20 % от гласовете на изборите и управляваше в крехка четирипартийна коалиция, e вече в оставка. Ако има нови избори, това ще са четвърти в рамките на една година. Вотът на недоверие беше движен от бившия премиер Бойко Борисов и неговата партия ГЕРБ, която от своя страна стои за обвързването на олигарсите и политиката. Дори ако по много въпроси има противоречия в парламента, като статута на кандидата за присъединяване към ЕС Северна Македония, който българските националисти отхвърлят, този политически ход очевидно е за едно нещо: утвърдените сили се страхуват от своите доходоносни бизнес модели.
Премиерът Петков обяви в сряда вечерта, че ще продължи напред. Той се надява да убеди повече избиратели. Много от поддръжниците му се събраха в сряда в София. Петков се придържа към обещанието си, което звучи почти скромно. България трябва да стане “нормална” европейска държава, “успешна, без мафия”.
Кризата в България има последици за ЕС, които се простират много по-надалеч. С правителство на ГЕРБ, което се представя за европейско, но действа проруско, позицията на България срещу Русия може да се разклати. Корупцията им обаче застрашава и сигурността на границата на ЕС. Всеки, който иска да разбере за какво става дума и колко опасна е борбата на реформаторите, трябва да говори с досегашния заместник-министър на земеделието Иван Христанов, също член на „Продължаваме промяната“.
Принуден да се откаже
Министър Христанов е под полицейска охрана, откакто разкри какво се случва на един от най-важните контролно-пропусквателни пунткове в Европа от години. Границата между България и Турция, където всяка година се проверяват около 70 000 камиона с хранителни стоки, е била контролирана от мафията и нейните помагачи в продължение на десетилетие. „Ние сме първото правителство, което направи нещо по въпроса. Неслучайно сега сме принудени да се откажем с политическа атака.“, каза той в интервю за „Die Welt“.
270-километровата граница е от голямо значение за икономиката и за сигурността. 1,2 милиона тона плодове и зеленчуци преминават ежегодно от Азия през Турция. Освен това, е известна и с трафика на наркотици и трафикантите на мигранти. Движението на стоки се увеличи, след като руската армия блокира части от Черно море.
Проверките на камиони с хранителни стоки на важния Контролно-пропускателен пункт Капитан Андреево – Капъкуле са били “на практика монополна собственост”, според министъра, под контрола на мрежа от компании, държавни служители и престъпници. Те не само събираха такси, които държавата всъщност трябва да получи, но създаваха структура, “в която можеха да правят каквото си искат”. Разследването установи, че камерите за наблюдение дори не работят. Органите за сигурност изчисляват, че печалбите от нелегален бизнес са милиарди.
Когато Христанов встъпи в длъжност през януари, той получи съобщение: „Трябва да избирате между война и мир“. Тогава ми предлагаха по три милиона евро годишно, ако не пипам съществуващите структури”, разказва Христанов. Той реши да направи всичко публично достояние. Христанов не обича да е в очите на обществото. Подобно на премиера Петков, дипломираният агроикономист преди това е бил успешен предприемач в частния сектор. Но той вижда себе си като патриот, който служи на страната си.
България иска подкрепа от Германия
Той се надява вече да е създал промени, които бъдещите правителства не могат да променят. Създадени бяха нови контролни пунктове и беше създадена държавна лаборатория под надзора на ЕС, която да проверява храната. София също така поиска от федералното правителство да изпрати митнически служители, които да съдействат. Федералното министерство на финансите разглежда това искане, каза говорител на въпрос, отправен от „ Die Welt“. В крайна сметка това засяга потребителите в цяла Европа. Тестовете в новата лаборатория са откривали ежедневно до шест пъти повече замърсени с пестициди зеленчуци в сравнение с предишни години. „Искаме да сме сигурни, че в бъдеще не може да има съмнения, че в ЕС се внасят стоки, отровени с пестициди“, казва министър Христанов.
Собственикът на една от контролните фирми, Васил Димитров от “Евролаб 2011” публично се оплака, че го “тормозят”, принуждавайки го да споделя бизнеса си с други фирми. Независимо проучване обвинява Димитров в близост до организираната престъпност и партия ГЕРБ, съобщи наскоро порталът “bird.bg”. След вота на недоверие, партията, която въведе тези структури и вероятно се възползва от тях, може да поеме отново управлението.
„Гласуването срещу правителството на Петков е голяма пречка за борбата с корупцията в България“, е заявил евродепутатът от Зелените, Даниел Фройнд за „Die Welt“. „За съжаление трябва да се предположи, че мафиотски структури са мобилизирали целия си политически капитал, за да предотвратят антикорупционния курс.“ Тъжно е, че партия ГЕРБ, член на Европейските християндемократи (ЕНП), участва в него. Брюксел не трябва да стои със скръстени ръце. „Не може политиците в държава от ЕС да се страхуват за живота си, когато предприемат действия срещу корупцията.“ Министър Христианов предаде в полицията документи в подкрепа на своите изявления. Включително писма, показващи, че шофьорите на камиони трябва да плащат подкупи на частни фирми на границата. Проблемът: българската съдебна система не се счита за независима. Въпреки това, той не се оставя да бъде сплашен. Дори и да му кажат, че хората, с които се е „ забъркал“, са “много опасни”. „Няма да коленича“, казва министърът и баща на три деца. Той прави друга сметка. С парите, които държавата е загубила през годините, може да се изградят няколко специализирани детски клиники, казва той. „В момента нямаме такива в България и много родители са отчаяни.“ „ Приложения: – Статия във вестник „Die Welt“- 4 стр. на немски език – https://www.welt.de/politik/ausland/plus239529393/In-Bulgarien-steht-die-Sicherheit-von-Europas-Grenze-auf-dem-Spiel.html?icid=search.product.onsitesearch Изготвил: Г. Лалева, съветник Одобрил: Е. Шекерлетова, посланик