Регионът Париж, северният регион О-дьо Франс и няколко други департамента в южната част на Франция ще бъдат блокирани за четири седмици от предстоящият уикенд, обяви френският премиер Жан Кастекс, цитиран от “Политико”.
Макрон се стремеше да избегне мярката на всяка цена в опит да защити социалния и икономическия живот на страната.
„Разпространението на епидемията явно се ускорява“, каза Кастекс пред репортери в четвъртък. „Това ускорение изглежда е третата вълна, точно когато се приближаваме до ужасната цифра от 100 000 смъртни случая“.
Очаква се се ваксинациите с AstraZeneca да се възобновени още в петък следобед след съвет от Европейската агенция по лекарствата, че ваксината е „безопасна и ефективна“, предава “Фокус”.
Кастекс опита да избегне думата блокиране, като подчерта, че мерките „няма да бъдат същите като тези, които наложихме през март и ноември миналата година“.
Новите ограничения включват затваряне на несъществени магазини, ограничаване на пътуването до 10 километра от домовете и насърчаване на дистанционната работа. Пътуването на дълги разстояния от региони под блокиране до други региони също ще бъде забранено. Училищата обаче трябва да останат отворени, разходките и упражненията ще бъдат разрешени.
В сряда вечерта броят на случаите на COVID-19 във Франция достигна над 38 000 през последните 24 часа, счупвайки четиримесечен рекорд. Това е увеличение от близо 30 000 предишния ден, след седмици, в които броят на случаите се движеше над 20 000.
Лекарите предупредиха, че отделенията за интензивно лечение са пренапрегнати и неспешните операции са отложени в няколко региона. В региона на Париж броят на пациентите в отделенията за интензивно лечение достигна 1200 – над 100 процента от капацитета на интензивното отделение.
Властите са особено притеснени от положението на болниците в парижкия регион, където се намират една четвърт от пациентите в реанимация. В момента във френските болници има 25 000 пациенти с COVID-19.
„Отделенията за интензивно лечение в Париж са препълнени“, каза Жилбер Дерай, ръководител на отделение в болницата „Питие-Салпетриер“ в Париж. „Стресът е екстремен. Всеки ден имаме 100 нови пациенти, приети в реанимация, всеки ден търсим легла, чудейки се къде ще настаним пациентите“.
„На прага сме на колапс и сме ужасени, че може да се наложи да започнем да избираме между пациентите“, каза той.