Фракът и диригентската палка на Емил Чакъров, с които печели международния конкурс за диригенти под патронажа на Херберт фон Караян през 1971-ва година и откъдето започва забележителната му световна кариера, вече са част от експозицията на Историческия музей в Бургас.
Дарението направи днес неговата бивша учителка и биограф Радка Памукова.
“Той беше една изключителна личност, каквито вече не се срещат. Емил дирижираше навсякъде. От малък искаше да дирижира, а талантът му се изяви от рано. Още от ученик забелязах, че в него има нещо необичайно. Музиката за него беше всичко. С този фрак и диригентската палка 23-годишният тогава Емил стана най-младият лауреат на най-престижния диригентски конкурс в света и бе приет да учи в Берлин”, разказа учителката и биограф на маестрото Радка Памукова.
“За мен е изключителна чест, че диригентската палка и фракът на маестро Чакъров са вече част от експозицията на Историческия музей в Бургас. Знам, че редица музеи и институции са се свързали с г-жа Памукова да им предостави експонатите, но тя избра те да останат тук, в родния му град. Така те ще бъдат съхранени и изложени пред очите на неговите съграждани и гостите на града”, сподели директорът на Регионалния исторически музей – Бургас Милен Николов и връчи Свидетелството за дарение на г-жа Памукова.
Наред с фрака и палката, Радка Памукова връчи на музея и лична кореспонденция на големия маестро. Документите включват последното писмо от Емил Чакъров, изпратено от Париж и адресирано до нея, документът от Берлин, който удостоверява, че той е приет да учи в Берлин и първата му концертна програма от 1963 година.
Официалното откриване на най-новата експозиция на Историческия музей в Бургас ще бъде в Нощта на музеите на 18 май, когато посетителите ще бъдат първите, които ще разгледат напълно безплатно вещите и кореспонденцията на световноизвестния диригент Емил Чакъров.