Проевропейските гласоподаватели трябва да се събудят, преди континентът да се окаже в забвение в навечерието на наближаващите европейски избори, призова финансистът Джордж Сорос.
В статия за бизнес сайта “МаркетУоч” милиардерът предупреди, че ЕС ще се разпадне като Съветския съюз, ако хората не предприемат действия, за да го спасят, преди да стане твърде късно. “Ако те не направят нищо, ЕС ще поеме по същия път като СССР през 1991 г. Нито нашите лидери, нито обикновените граждани, изглежда, разбират, че преживяваме революционен момент, че диапазонът от възможности е много широк и че евентуалният резултат е твърде несигурен”, пише американският финансист от унгарски произход.
Сорос подчертава, че предстоящите евроизбори ще бъдат ключови за бъдещето на континента, и предупреждава, че антиевропейските партии ще “се радват на конкурентно предимство”.
Ново проучване на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) разкрива, че
антиевропейските
партии са на път
да спечелят 1/3
от местата в ЕП
Те биха били достатъчни, за да осуетят дейността и да подкопаят сигурността и отбраната в Европа, като всеят раздори, които с течение на времето могат да разрушат ЕС, предупреждават авторите. Докладът “Европейски избори 2019: Как антиевропейските партии планират на разрушат Европа и как да бъдат спрени” е най-подробното проучване до момента за влиянието на популистите през май. Направено с участието на мрежа от асоциирани изследователи в европейските столици, чрез разговори с политически партии, политици и експерти, както и чрез анализи на тенденциите в сегментирането на гласоподаватели и партийни програми, проучването на ЕСВП разглежда коя област е под заплаха във всяка една държава от 27-те страни – членки на ЕС. То взема предвид влиянието на антиевропейските партии, ако те работят заедно в Европарламента върху всяка една ключова област като търговия, сигурност, изменение на климата, бюджет.
За България анализаторите посочват, че повечето българи гледат на евроизборите като на продължение на националната политика или репетиция за следващите парламентарни избори, а не като на период за задълбочен размисъл за ЕС. Според някои експерти резултатът от евровота
ще покаже дали
в България
са необходими
предсрочни
избори
Това повишава залога за вота през 2019 г. и може да увеличи избирателната активност, която през 2014 г. бе по-висока (36%) в сравнение с повечето държави в Централна и Източна Европа.
Кампанията за евроизборите в България ще се фокусира върху смесица от национални и европейски въпроси. Управляващите дясноцентристи вероятно ще се концентрират върху следващата многогодишна финансова рамка на ЕС, както и върху кохезионната политика с позитивно послание за следващия кръг европейски инвестиции в България. Те може да обещаят и допълнителен напредък по въпроса за членството на страната в еврозоната и в Шенген.
Основната опозиционна Българска социалистическа партия и “Обединени патриоти”, по-малкият партньор в управляващата коалиция, може да се фокусират в по-голяма степен върху миграцията и защитата на границата, възползвайки се от засилването на антибежанските настроения в страната.
Възможно е те да отправят критики и към политиката на ЕС спрямо Русия предвид в голяма степен проруската им ориентация. Сред българските партии има консенсус, че перспективата за Европа на много скорости трябва да се избягва.
Някои фракции в двете основни партии (особено в БСП и в по-малка степен в ГЕРБ) завиха остро към консервативни, националистически и дори евроскептични позиции през последните години, следвайки курса на Виктор Орбан в Унгария, се казва в анализа. Според него
в България има
политици, които
са силно
евроскептични,
особено в “Обединени патриоти”, представляващи хлабава коалиция на три националистически партии. С 9% подкрепа в проучванията те се надяват да спечелят едно евродепутатско място. Трите партии в “Обединени патриоти” са в различна степен проруски и евроскептични. В доклада се припомнят и вътрешните конфликти в коалицията.
Проучването предупреждава, че въпреки разделенията вътре в антиевропейските партии те най-вероятно ще заработят заедно с цел подкопаването на общата работа в Европа и за предотвратяването на наказания върху държави членки, които нарушават ценностите на ЕС.
Консервативните партии трябва да се въздържат от приемането на възгледите на крайнодесни партии, както и да се въздържат от влизане в коалиции с тях.
Фокусът на партиите трябва да бъде в отговор на опасенията на гласоподавателите в теми като външна политика, климат, сигурност, отбрана, растеж и работни места – области, в които националистите са разединени и не могат да кажат много.
Докладът отбелязва, че поддръжниците на ЕС трябва да разширят дебата с цел да разкрият реалната щета от дейността на антиевропейските партии върху голям политически диапазон. В повечето държави доминират националните политически въпроси, като единственият важен въпрос в много членки освен Португалия, Ирландия и Литва ще бъде миграцията.
В заключение проучването твърди, че европейските избори тази година ще бъдат най-важните до момента и бъдещето на Европа като глобална сила, гарантираща сигурността и просперитета на своите граждани, е в опасност.