Въпреки препоръчителната изолация по време на коронавирусната епидемия, на мнозина им се налага все пак да напуснат домовете си, защото нямат възможност да работят от дома си, или пък се налага да напазаруват.
Освен маска и ръкавици, експертите съветват да обърнем внимание и на облеклото си, защото и то играе огромна роля за защитата ни. По думите им, с подходящите дрехи намаляваме шанса да заразим както себе си, така и околните.
Според микробиолози и експерти по тъканите, свойствата на материята, от която са изработени дрехите, влияе на вероятността от инфекция с коронавирус. Колкото по-голяма е плътността на тъканта, толкова по-малка е вероятността патогенът да се отлепи от нея и да попадне във въздуха.
Т.е., носейки дрехи от плътни материи, рискът да заразим околните намалява съществено.
По време на пандемия, казват специалистите, е добре да носим дрехи от плътни материи като атлас, сатен, туид, защото разстоянието между нишките на материята е много малко.
Текстурираните тъкани като изкуствен велур, кадифе и бархат също са в състояние да задържат COVID-19.
От текстилните тъкани с най-ниска плътност е трикотажът, което го прави най-неподходящ за носене по време на епидемията.
Западните учени са установили, че вирусът може да остане жизнеспособен върху мед до четири часа, върху картон – до 24 часа, а върху неръждаема стомана и пластмаса – до 3 дни.
Това означава, че частиците на патогена могат да се закрепят върху различните декоративни елементи на дрехите, като копчета или ципове например. Точно по тази причина експертите съветват да избягваме облекло с метални и пластмасови елементи и при възможност, да ги третираме с антисептик.
Същото важи в пълна сила и за украшенията за коса.
Много важно е да не забравяме да дезинфекцираме дрехите веднага след прибирането си у дома. Ако случайно са мокри, задължително трябва да ги изсушим. Ако е възможно, това трябва да се прави на слънце – ултравиолетът е отличен дезинфектатор.
Прането при високи температури (повече от 60 градуса) също успешно инактивира коронавируса, но това може да повреди деликатните тъкани.
Коментирай