“БМФ Порт Бургас” ЕАД е частен пристанищен оператор на терминал “Бургас Изток II” и терминал “Бургас Запад”, части от Пристанище за обществен транспорт с национално значение Бургас, предоставени с концесионни договори, съответно от 2012 г. и 2013 г. Развитието на съвременни концепции за пристанищни дейности и услуги е най-висок приоритет за управлението на БМФ Порт Бургас. До момента над 51 млн. евро са вложени в рехабилитация на съществуващата инфраструктура на двата терминала и модернизация на механизацията.
Дружеството може да се похвали с единственото за България специализирано съоръжение за обработка на втечнени въглеводородни газове /LPG/. Пристанището разполага и с високотехнологичен силозенкомплекс за обработка на зърнени товари с общ капацитет 83 000 m3 зърно. Сериозни инвестиции са реализирани и при внедряването на нова Терминална операционна система – “NAVIS N4”, за администриране и управление на контейнерния трафик в порта. Настоящият капацитет на контейнерния терминал е 200 000 TEU годишно, което се равнява на целия контейнерен трафик в България в момента. Съоръженията в порта на практика позволяват обработката на всякакви видове товари: насипни /зърно, концентрат, въглища, торове, руди и др./, наливни /LPG, дизел и др./, генерални /метални продукти, оборудване и др./ и проджект товари, контейнери.
Към момента в БМФ Порт Бургас работят над 800 човека. Дружеството разполага с Център за професионално обучение, в който се извършва начална професионална квалификация, преквалификация и повишаване на квалификацията на кадрите.
Като пристанищен оператор, БМФ Порт Бургас е ангажиран с изпълнението на предоставените дейности по екологично и социално отговорен начин и в съответствие с приложимото национално и европейско законодателство, редица международни конвенции /напр. ISPS Code/, протоколи и стандарти.
Михаела Атанасова, ръководител отдел “Продажби”:
Голямата динамика на пазара на товари ни налага да сме гъвкави в своите предложения както за да привличаме нови клиенти, така и за да запазим вече наличните. Съвместно с тях разработваме съвременни технологии за обработка на товари. В момента основна част от инвестициите ни са насочени към:
• Технологични съоръжения и склад за разтоварване на меден концентрат – очакван годишен товарооборот от 1 млн. тона;
• Специализиран терминал за обработка и съхранение на сярна киселина – очакван годишен товарооборот от 1 млн. тона;
• Специализиран Ро-Ро Терминал с 3 нови корабни места с обща дължина 120m;
• Реконструкция на буферен склад за наливни товари – капацитет 5000 m3 ;
• Увеличаване на контейнерния трафик през Бургас, спазвайки тенденцията от 35% ръст в броя обработени TEU за период от 4 години.
В стремежа си да откликнем на нуждите и очакванията на нашите клиенти, ние постоянно разширяваме обхвата и качеството на услугите, които предлагаме. Доказателство за добре свършената работа е ръстът в товарооборота за периода 2012-2016 г. от близо 100%, осреднена стойност за всички видове товари.
Атанас Стаматов – ръководител отдел “Безопасност, здраве и околна среда”:
Адекватното отношение към здравето и безопасността на работното място е проява на здрав разум в бизнеса и е също толкова важно, колкото и постигането на всяка друга ключова бизнес цел. В Пристанището спазваме добрите международни практики по отношение безопасността на работа, политиката ни е изградена върху фундаменталния принцип “Safety first”. Културата на безопасна работа във всички аспекти на дейностите в Пристанището е от основно значение за нас. Използваме последните течения в анализа и оценката на риска и ежедневен подход към трудовата безопасност .