Наесен Община Бургас ще стартира нова услуга
[sociallocker]
– медицинска грижа по домовете за възрастни, болни, самотни и хора с увреждания. Това е идея на кмета Димитър Николов, която получи подкрепа от заместник-министъра на труда и социалната политика Зорница Русинова, както и от Националното сдружение на общините в Република България. Така услугата тръгва от Бургас, но ще се развие в още десетки градове, включително София, като е осигурен необходимия финансов ресурс за нейното обезпечаване.
“Досега предлагахме на възрастните и болните поотделно социална и здравна услуга. Сега ще им осигурим една обща социално-здравна патронажна услуга и то у дома. Защото много от тези хора дори не могат да излизат навън. С тази подобрена интегрирана услуга вече ще можем да им помагаме с хранене, почистване, лечение, рехабилитация в техния дом. Предвиждаме да назначим в екипа и психолог, тъй като в много от случаите тези самотни хора са с депресия, тъгуват по своите деца и внуци. Надявам се да стигнем до всички бургазлии, които имат нужда от такава услуга и ги призовавам да се възползват от нея”, каза днес кметът Николов, който представи параметрите на проекта за медицинска грижа по домовете заедно със зам.-министъра на социалното министерство Зорница Русинова и зам.-кмета д-р Лорис Мануелян.
“Поздравявам Бургас и кмета Димитър Николов за полезната идея, която ще бъде приложена и в другите български общини. С тази програма за пръв път ще тестваме и новия Закон за социалните услуги”, каза зам.-министър Русинова. Тя добави, че ресурсът на ОПРЧР, по която се финансира и бургаският проект, ще бъде увеличен със 70 % през следващия програмен период.
Предвижда се от септември в Бургас да стартира предоставяне на новата интегрирана здравно-социална услуга в домовете на 241 нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора над 65 г. За осигуряване на подходящи условия за ефективно предоставяне на патронажната грижа, планираните дейности включват ремонт и оборудване на помещения, закупуване на транспортно средство. В екипа ще бъдат включени следните специалисти: 10 медицински сестри, 2 рехабилитатори, 15 домашни санитари, 1 социален работник, 1 психолог, 1 шофьор, 1 диспечер/координатор – общо 31 души.
Проектът “Осигуряване на патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания на територията на община Бургас” се изпълнява по договор № BG05M9OP001-2.040-0051-C01 за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОП “Развитие на човешките ресурси” 2014 – 2020, процедура BG05M9OP001-2.040 “Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания – компонент 2”.
[/sociallocker]