Странни и понякога стряскащи асоциации изникват в съзнанието ни, когато чуем за Норвегия. Освен с висок стандарт на живот, ледени пейзажи и риболов, напоследък свързваме скандинавската страна с шокиращи случаи на отнемане на деца и неприемливи закони, свързани със семейството.
В интернет вече дори се появиха анекдоти за това как вече вместо с Торбалан плашим децата си с „норежците“.
Колко, обаче, знаем в действителност за тази отдалечена скандинавска страна?
„Живея в Норвегия от 7 години. Трябваше да замина за тази северна страна от Рига, за да последвам съпруга си. През годините, в които живеех в Норвегия много неща от живота ми се промениха“. Това разказва руската блогърка Вероника, която има цял сайт, посветен на живота в студената страна.
„Например гардеробът ми се промени напълно. Отказах се да нося високи токчета и рокли. Сега нося дънки, пуловери и обувки на нисък ток. Не работя толкова много, колкото преди, а Нова година вече не е чак такъв голям празник за мен“, споделя Вероника.
„Някои от тези промени се случиха по естествен път, зради културата на тази страна. Но има някои неща, с които още не мога да свикна“, казва тя.
Пред BrightSide блогърката разкрива кои са нещата в Норвегия, които не спират да я учудват дори след толкова години живот там.
1. Норвежците обичат природата
В Норвегия има закон, който казва, че имате право на свободен достъп до дивата природа. Това означава, че дори можете да си опънете палатка извън зоните за къмпинг и можете да се разхождате, карате ски или колело, да плувате където си искате.
Норвежците обожават да прекарват време сред природата по всяко време от годината. Те дори имат за това – “friluftsliv”, което може да се преведе като „да живееш на открито“. В същото време са много внимателни с природата – никой не си хвърля боклука навън и няма бракониери.
Освен това не ви трябва разрешително за риболов в солени води. Законите ви позволяват да изнесете 13 кг рибно филе и една голяма риба като трофей.
2. Няма пердета на прозорците
Норвежците продължават да твърдят, че нямат нищо за криене. Затова и нямат пердета по прозорците.
Когато се стъмни, можете да се разходите по улиците и да видите какво се случва в къщите – някои семейства вечерят, други гледат телевизия, трети си играят с децата.
Ако гори камина, можете да видите снимките по стените и пианото.
3. По покривите растат дървета и трева
Тревистите покриви са се появили в Норвегия много отдавна, в началото на 19-и век. Това покритие се използва, за да са може в къщата да се задържи повече топлина през зимата и повече хлад пре лятото.
Освен това помага и за шумоизолацията. Норвежците обичат да казват, че зеленият покрив може да издържи на всяка буря.
4. През юли цяла Норвегия е във ваканция
В Норвегия има нещо много интересно – ваканция за всички. Случва се през юли и страната изглежда сякаш някой ѝ е дръпнал шалтера. 80-90% отнорвежците заминават на почивка по едно и също време.
Много хора дори има трудови договори, в които се посочва, че от пет седмици годишен отпуск три три трябва да се вземат през юли. Детските градини и училищата също са затворено.
В Осло няма хора по улиците през юли. Норвежците пътуват до Южна Европа или до вилите си в планината.
По това време почти всички служби са затворени, много компании не работят и е много трудно да получите някакво обслужване.
5. Изглежда сякаш хората в Норвегия не работят много
Когато пристигнах в Норвегия не можех да разбера защо хората тук не работят много. Всички детски градини затварят в 16.30 ч., но всички деца са прибрани преди 16 ч. След 15.30 има големи задръствания.
Тогава има и много хора в супермаркетите, защото всички пазаруват след работа. След 17 ч. има значително по-малко коли и хора навън, защото по това време повечето вечерят.
Ето няколко факта:
– официалният работен ден в Норвегия е 7 часа и половина. Но всъщност повечето служители прекарват 6-7 часа на работа;
– почти всички започват работа рано – в 7 или 8 ч. сутринта;
– обедната почивка обикновено е много кратка – 30 минути;
– ако не се чувствате добре, няма нужда да ходите на лекар. Можете просто да си вземете 3 почивни дни, които се плащат от работодателя, и да си починете. Не ви трябват никакви документи за доказателство. През годината можете да си вземете 12 такива дни.
За норвежците балансът между работа и личен живот е много важен. Те имат достатъчно време за работа, семейство, спорт и хобита.
6. Децата спят навън, независимо какво е времето
В детските градини децата спят в колички на свеж въздух. Правят го, когато вали сняг, дъжд, когато е ветровито, слънчево, дори и да е 10 градуса.
Бавачките слагат бебетата в количките след обеда и ги изкарват навън да спят. Някои детски градини имат специални шатри за колички.
7. Норвежките училища
Децата придобиват знания като си играят, особено в началното училище. По математика си играят на супермаркет с храна, пари и каса. По английски се обличат като героите от различни анимации и разиграват сценки.
Ако детето живее далеч от училище, го вземат с такси или автобус до училище, а после го връщат обрато вкъщи. За „далече“ се смятат 2 км за първокласници и 4 км за по-големи.
8. Приготвяне на кутии с храна
Всяка сутрин норвежкото семейство приготвя кутии с храна. Родителите ги правят за децата, за да ги отнесат в градината или училището. Те трябва да стигтнат за цял ден.
Освен това родителите приготвят кутии и за себе си на работа. Обикновено вземат сандвици с различни съставки, плодове, малки зеленчуци, йогурт, паста.
Можете просто да си отворите кутия и в автобуса или влака и да хапнете. Мнозина го правят.
9. Странни храни
В Норвегия има страни, които определено могат да се нарекат странни. Вижте своеобразен топ 5 от тях
– старо сирене – традиционно сирене с мухъл, което може да е съхранява без фризер. Миризмата му може да се усети на километри разстояние и струва страшно скъпо;
– овча глава – вари се и се сервира с картофено пюре и ряпа;
– кървави палачинки – пори приготвянето се добавя кръв от елен към тестото. Изглеждат кафяви на цвят;
– зеле, варено в мляко (kålstuing);
– риба, пушена в алкален разтвор няколко дни. Мирише много странно.
10. Вкусните норвежки гофрети
В страната има и много вкусни неща. Например кафяво сирене, рибни супи.
Сред приятните ясния са гофретите с кафяво сирене, сладко или сметана. Норвежците ги ядат като хляб.
11. Животът на пенсионерите
Пенсионерите в Норвегия изглеждат страхотно и прекарват свободното си време по интересен начин. Имат хобита и са в добро здраве.
Качество на живот на пенсионерите:
– пътуват много – 3-4 пъти в годината;
– 95% от пенсионерите имат коли и карат добре;
– имат активен начин на живот: карат ски, ходят в планината и посещават клубове за хобита;
– средната пенсия в Норвегия за 2019 година възлиза на 2000 долара на месец.
12. Медицинското обслужване
Посещение при семеен лекар струва 25 долара. Ако ви прати при специалист, това струва 35-45 долара. Предвид високите доходи, това е поносима цена.
Тук хората ходят на лекар редовно, не чакат с години за операция, защото нямат пари.
Когато медицинските ви нужди надхвърлят 220 дролара за година, ви дават специална карта, която покрива бъдещите ви разходи. Посещенията при лекари и специалисти, както и много от лекарствата, ще ви бъдат безплатни.
Недостатък е, че ако детето ви се разболее, не можете да извикате лекар вкъщи. Трябва непременно да го закарате при личния лекар или в спешното.
Ето коя е най-добрата страна, в която да прекарате старините си
13. Цените в Норвегия
Норвегия е скъпа страна. Нормално е, когато отидете в суп-ермаркета, да похарчите 200 долара за почти нищо. Услугите са дори по-скъпи, например да отидете на ресторант или да си хванете такси.
Бензинът струва 2 долара. Но среданата заплата е 4 400-7 600 долара на месец. Така че цените са високи за чужденците, не за местните.
Въпреки това норвежците икономисват от много неща. Те дори си купуват храна от Швеция, където е много по-евтино.