неделя, ноември 24, 2024

Българските жени получават 15 процента по-ниски заплати

Date:

Сподели новината.

Жените у нас получават с около 15% по-ниски заплати от мъжете, въпреки че заемат еднакви длъжности. Това обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров, откривайки Национална конференция “Равнопоставеност на половете”. Средноевропейският процент в тази насока е съизмерим с нашия.

Навръх 8 март КНСБ за пореден път организира Женски форум, където се дискутират тенденциите в заетостта и заплащането на жените.

От друга страна – изтласкването на жените от пазара на труда заради това, че гледат зависими членове на семейството, деца и възрастни хора, е по-голям отколкото в ЕС. Това се дължи на липсата на детски градини, ясли и хосписи, заведения за възрастни хора, смята президентът на КНСБ. Това изхвърля от пазара на труда близо 720 000 жени в трудоспособна възраст, голяма част от които биха желали да работят.

КНСБ настояват за данъчни облекчения, каквото е известно в Западна Европа, към работодателите- да създават дневни центрове, детски градини. Вече има такива случаи, но те не ползват преференции, както ползва например един английски работодател. Това са заведения, които предлагат добра грижа на децата, докато техните родители работят качествено и за добри заплати.

На второ място данъчни облекчения за семейства с деца и тези, в които има зависим член от семейството и някой се грижи за него. За тях трябва да се въведат механизми за семейно подоходно облагане, каквито работят в САЩ, Великобритания и други.

Някои от партиите започнаха да предлагат подоходни механизми в предизборната кампания, но тук не трябва да се работи на парче, а да се въведе един цялостен модел на семейно подоходно облагане, който да стимулира демографията и да направи възможна грижата за възрастните хора да бъде по-прилична. В тази насока от КНСБ предлагат мерки.

В процеса на колективното договаряне изпълнителната власт и агенциите да осигурят три ключови въпроса, настоя Димитров. На първо място – добре структурирана информация за заплащането на жените и мъжете на отделните длъжности в съответните сектори и икономически дейности.

Второ- ясна база данни от контролните органи за констатирани нарушения по отношение на принципа за равенство на половете. Димитров поясни, че трябва да се казва защо при равен труд и позиции, мъж и жена получават различно заплащане. Искаме информация за формирането на работните заплати, в зависимост от степента на оценка, включително и как изглежда по пол тази диференциация. Жените масово работят на непълен работен ден.

Втората група въпроси касае законодателя. Съвместяването на семейния и трудовия живот касае и някои стъпки, които всички власти следва да предприемат. Според Димитров с това трябва да се ангажират и законодателната власт, и изпълнителната, а и местната.

Необходима е и оптимизация на действащата социална инфраструктура, включваща заведения, детски градини, домове за възрастни хора, работното време на администрацията, градския транспорт, които трябва да бъдат съвместени и по-добре синхронизирани с работното време на хората, смятат от КНСБ. Синдикатите настояват за въвеждане на гъвкави модели на работно време.

“Логично е, в рамките на доходите, които има дадено семейство и данъците, които плаща, поне половината данък да може да бъде отстъпен обратно за зависими членове на семейството”, коментира президентът на КНСБ. Това ще е добре, тъй като тези средства могат

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Колко са заводите и фабриките в Карнобат

Икономическото развитие на община Карнобат е свързано основно със...

И фалитите, и новите бизнес регистрации в ЕС се увеличават

Фалитите на компании в ЕС се увеличават с 2,7...

Утре обсъждат предложения за промени в Кодекса на труда за минималната работна заплата

Работна група ще обсъди утре предложения за изменения в...

Променя ли се БДЖ?

Бългapия тpябвa дa пoдпишe cпopaзyмeниe c чeшĸaтa ĸoмпaния Ѕkоdа...