неделя, ноември 24, 2024

България се топи

Date:

Сподели новината.

За последните години 11 области са намалели с 15%, а Видинска е намаляла с 24%. Това обяви по време на дискусия “Отговорно за здравето” организационният секретар на сдружението на общинските болници Радко Велков.

Той заяви, че към 2020 г. в България няма да бъдат родени повече от 48 000 деца, което е по-голям спад от 30%. По думите му такъв спад България не е имала дори по време на войните.

Участниците в дискусията се обявиха за конкретни стъпки и определяне на няколко основни приоритета в сферата на здравеопазването. Те настояват приоритетите да се простират извън времето на едно правителство.

В дискусията участват представители на съсловните организации и представители на политическите сили.

Заместник-председателят на Български лекарски съюз Галинка Павлова посочи, че очакват промени в законите за здравното осигуряване, в този на лечебните заведения. Очакват самостоятелност и независимост на НЗОК и излизането й от консолидирания бюджет на държавата. По думите на Павлова е редно държавата да не мисли за здравеопазването само като на разход, а най-вече като на инвестиция.

От Българския лекарски съюз (БЛС) настояват за увеличаване на процента от Брутния вътрешен продукт (БВП), повишена събираемост на здравните вноски, както и държавата да започне да внася пълния размер на вноските, които внася държавата като осигурител. Освен това от съсловната организация настояват за остойностяване на медицинските дейности и на медицинския труд, както и да се дефинира основният пакет от медицински дейности, заплащани от касата и допълнителен такъв, заплащан от други източници.

Галинка Павлова бе категорична, че трудът на медиците продължава да е остатъчна величина от финансирането на клиничните пътеки. Тя бе категорична още, че принципът, по който функционира системата, е порочен, а именно “поръчва се количество и затова се отчита количество, а не качество”.

Липсва доверие на голяма част у обществото в осигурителния модел, коментира Павлова.

Николай Хаджидончев, изпълнителен директор на “Актавис”, компания на ТЕВА, председател на БГФармА, коментира, че в последните години в програмата на всяка една политическа сила е заложена прогенеричната политика. По думите му тя дава възможност да се оптимизират разходите за медикаменти и дава възможност за по-широк достъп на лекарства за пациенти. Генеричната индустрия представлява 15 хиляди заети у нас и 10% от заетите в този отрасъл в рамките на ЕС.

“Това прави отрасъла структуроопределящ”, коментира той.

Хаджидончев настоя, че това, което е необходимо, е да има приемственост, план с конкретни стъпки. Той се обяви за определянето на три ключови приоритета.

Д-р Красимира Чемишанска, изпълнителен директор на “Амджен България”, президент на Американската търговска камара в България (AmCham), настоя, че ключов момент е достъпът до иновации. Тя открои като съществен момент изграждането на инфраструктурата на здравната система и определянето на това кои иновативни технологии да бъдат заплащани с публичен ресурс. Тя отчете сериозно изоставането във висшето медицинско образование и ролята на иновативната индустрия във всички тези аспекти.

Деян Денев, директор на ARPharM, посочи, че следва системата да бъде фокусирана върху пациентите и резултатите от лечението. Той настоя, че елементът на резултата трябва да бъде част от финансирането. Денев оцени като не много успешни опитите за въвеждането на елементите, свързани с резултатите от лечението.

Ние, като индустрия, работим за въвеждането на стандартизирани идентификатори, обясни той и изтъкна, че в следващите три години у нас могат да бъдат въведени регистри на данни, електронни досиета на пациентите като елемент от взимането на решения за разходване на публични средства в здравеопазването.

По време на обсъждането на проблемите стана ясно още, че у нас не достигат 30 хиляди медицински сестри, а тяхната средна възраст е 53 години.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Ще има ли войни за вода

Haмaлявaщитe pecypcи в cвeтoвeн мaщaб тpябвa дa ce paзглeждaт...

Hoвaтa вoйнa в Изpaeл вeчe yнищoжи индycтpия зa нaд $8 милиapдa

Maлĸo пoвeчe oт 48 чaca cлeд бeзпpeцeдeнтнaтa aтaĸa нa...

Българките в султанския харем

Филмовата сага „Великолепният век“ спечели телеманите не само в...

Румънски боен кораб удари мина в Черно море, която се взриви

Кораб на Военноморските сили (ВМС) на Румъния се удари...