През 2015 г. изконсумирахме част от дълга от 16 млрд. който бе взет през 2014 г. През следващите 3 години трябва да се уточнява колко отиват за погасяване на предишни дългове и колко ще е фактически нетното увеличение на българския общ дълг. През 2016 г. от дълга ще бъде изконсумирана друга част и вероятно през 2017 г. ще трябва да се гласува нов дълг. Може би тези 16 млрд. ще се разпределят в 2 г. и ще се вземат допълнително 3-4 млрд., прогнозира финансистът Румен Гълъбинов.
През 2016 година предстои проверка на качеството на активите в банките, т.е. преглед на кредитните им портфейли. Очакванията са да имаме некачествени кредити и затова са заделени над 5 млрд. лева в бюджета. Така за три години дългът ще стане 20 млрд.
С държавния дълг от 12 млрд. ще се обезпечи капитала на банките и ще се покрие дефицита в бюджета. Имаме дефицит в НОИ, в Здравната каса, в общия републикански бюджет. Имаме и скрити дефицити – загубите на НЕК, на Топлофикация – София, припомня Гълъбинов.
Основният приход в държавата е от ДДС и затова никой не смее да го намали. За да има обаче по-голямо потребление и търговски оборот, то трябва да се намали. В Румъния го намалиха за хранителни стоки и лекарства с 9% и търговският оборот веднага се увеличи. Така съседката ни ще отчете по-голям ръст на брутния вътрешен продукт.
В България бизнесът не върви и се разчита на еврофондовете и заемите. ЕС субсидира икономиката ни, за да не фалира. Ние зависим много от парите на ЕС и ако не получим обещаното, тогава няма да направим никакъв ръст, посочва финансистът.
През 2016 –та ще продължаваме да вземаме нови заеми и да „усвояваме” пари от ЕС. Част от европарите ще бъдат вложени в активи, с друга – ще бъде злоупотребено.