Данък сгради в Бургас се увеличи с още няколко лева. Това стана с решение на Общински съвет – Бургас, което предизвика силното недоволство на опозицията. Средното увеличение за жилищата ще бъде в порядъка между 2 до 8 лева, а от администрацията смятат, че това е минимално. Опозицията в лицето на НФСБ пък бойкотира гласуването и демонстративно стана от местата си. Според администрацията за извършването на подобренията на градската среда, били необходими финансови средства, а размерите на местните данъци не са променяни от първоначалното им определяне от Общински съвет Бургас през 2008г.
Увеличението в размера на данък върху недвижимите имоти се очаква да доведе до увеличение в очакваните приходи с 1 133 000лв. За данъчнозадължените лица, очакваното увеличение в дължимия данък за имоти (на база обекти с площ от 100кв.м. при основни технически характеристики), в Бургас, ще бъде между 5 и 8лв. при най-разпространения вид имоти – основите жилища; между 8 и 25 лв. при търговските обекти; и между 7 и 20 при офиси, кантори и други нежилищни обекти; за жилищните имоти в съставните селища увеличението е в рамките до 1-2лв.
“Възможностите за повече пари от правителството явно намаляват. Затова се налага и това вдигане на данъците от 1,45 на 1,75. Минимално е, но преди два месеца това нещо липсваше в предизборните слова на ГЕРБ”, каза Евгений Мосинов от БСП. Зам.-кметът по бюджет и финанси Красимир Стойчев отговори, че данъците за недвижими имоти се дължали на това, че много от недвижимите имоти били подложени на амортизация, а това налагало едно изравняване на данъчното оценяване. Законът за местните данъци и такси предвиждал възможност общинските съвети да определят размера на данъка върху недвижимите имоти, в граници от 0,1 до 4,5 на хиляда.
Стойчев даде като пример Столична община – 1,875‰, Община Пловдив – 1,8‰, Община Варна – 2‰, Община Велико Търново – 2,5‰, Община Сливен – 1,6‰. Така било видно, че определените за Община Бургас размери на данъка били едни от най-ниските в страната, и не съответствали на извършваните през последните години подобрения на градската среда и инфраструктурата. Тези доводи мотивирали предлаганото увеличение в размера на данъка върху недвижимите имоти.
“Два милиона българи нямат какво да ядат за Коледа, а вие вдигате данъци. Това е пир по време на чума. Категорично сме несъгласни с вдигането на данъците за сградите”, разгневи се Ангел Божидаров от НФСБ. Красимир Стойчев пък поясни, че Община Бургас не получава субсидии, за да се развива. Данък сгради бил основен и трябва да се насочи за развитието на инфраструктурата.