Заплатите в Ямбол са скочили почти двойно за последните 5-6 години. Новите инвестиции, разкриването на работни места и мощности доведоха до подем икономиката на града.През 2010 година град Ямбол беше застинал в тежка криза. Тогава заплатите в града варираха от 400 до 450 лева на месец. Сега заплащането в реалния сектор достита 800-850-900 лева, което е ръст с близо 100 процента. В същото време и местната власт работи упорито за вдитането на нивото на заетост и стимулиране на местната иконимика. Въпреки това, все още има много проблеми за решаване.
Община Ямбол ще изпълни проекти на стойност 14.3 млн. лв. по оперативна програма “Региони в растеж”. Защитените проекти са в направления “Градска среда” и “Образователна инфраструктура” и касаят обновяването на ключови обекти от инфраструктурата на града, сред които пешеходни зони в централната градска част и ул. “Преслав” – една от основните пътни артерии на града.
Какво предстои
Предстои да бъдат ремонтирани и няколко детски и учебни заведения. Проектът “Устойчиво и интегрирано развитие на градската среда на община Ямбол” е на стойност 7.6 млн. лв. С тези средства ще бъдат ремонтирани централните паркови площи източно от Безистена, между ул. “Г. Раковски” и ул. “Търговска”, централната градска част – пешеходната зона, ул. “Г. Раковски” – между ул. “Преслав” и ул. “Ген. Заимов”, както и улица “Преслав” в частта и от пл. “Боровец” до пресечката с ул. “Акация”.
Проектът на общината, насочен към ремонт на образователната инфраструктура, е на стойност 6.6 млн. лв. и включва ремонт на три детски градини и едно училище. Проектите за подобряване на градската среда са на етап процес на оценка на офертите на участниците в тръжната процедура, а относно обектите от образователната инфраструктура предстои стартиране на строителни дейности, съобщават от пресцентъра на общината. Обновяването на предвидените обекти е продължение на мерките за модернизирането на Ямбол – пешеходни улици в централната част на града, паркови площи и основни пътни артерии, както и създаване на по-добри условия в детските и учебните заведения.
През последните години Ямбол успя да промени своя облик както в централната си градска част, така и в промишлената зона и крайните квартали на града. Проектът за обновяване на идеалния център беше реализиран със средства по оперативна програма “Регионално развитие” в размер на над 5 млн. лв. Сред най-важните проекти, изпълнени през стария програмен период по същата програма, се нареждат и двете туристически емблеми на града – Безистенът и археологически резерват “Кабиле”.
Още инвестиции
Общината стартира през тази година още един проект във връзка с подобряване на образователната си инфраструктура. Той е насочен към обновяване на Професионалната гимназия по земеделие “Христо Ботев” и е финансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез оперативна програма “Региони в растеж”. По проекта ще бъде направено цялостно модернизиране на учебния комплекс, в това число учебните кабинети, общежитието и дворното пространство към училищната сграда. Проектът е на стойност 1.3 млн. лв. и ще бъде изпълнен за 25 месеца. Той включва и въвеждане на нови форми на обучение, адекватни на изискванията на бизнеса в общината, както и равен достъп до образование за групите в неравностойно положение.
За подобряване на инфраструктурата си община Ямбол ще използва и възможностите на Програмата за трансгранично сътрудничество България – Турция. Със средства в размер на 504 хил. евро ще бъде обновен основният мост към градския парк. Реновирането на моста надгражда мерките по обновяване на централните пешеходни зони на Ямбол и градския парк, които бяха реализирани преди това по други европейски програми. Партньор на общината по този проект е община Одрин, която от своя страна е заложила като основна дейност по проекта преустройството на историческа сграда в центъра на града и изграждането на туристически информационен център.
По отношение на усвояване на средства по европейските програми област Ямбол е в златната среда в Югоизточния район. По усвояемост и сключени договори за приключващия програмен период Бургас и Стара Загора са водещи в района с най-много сключени договори по европейските програми. Договорите по европейски програми за област Ямбол са 178. Стойността на сключените договори за областта е над 253 млн. лв. “Най-добре се усвояват европейските средства в община Ямбол. Добре работят и Елхово, Тунджа, Стралджа и Болярово”, казва областният управител. През тези месеци се прави цялостно обновяване на централната градска част в Ямбол със средства по оперативна програма “Регионално развитие”, обновява се и централният площад на Елхово по Програмата за развитие на селските райони, работи се по канализацията на кв. “Каргон” в Ямбол, както и по изграждането на пречиствателна станция в областния град. “Общините на територията на областта имат добър капацитет. Затова съм положително настроен за предстоящата работа по оперативни програми през новия програмен период”, казва Иванов.
Правителството разработва програма за подкрепа на слабо развитите райони. Говорим за намаляване различията между регионите, по-голяма икономическа активност, за развитие на алтернативи на традиционните производства. На този етап се включва районът на Странджа с редица инвестиционни проекти. Големите инфраструктурни проекти, които ще бъдат изпълнени през новия програмен период, са пречиствателна станция в Елхово, както и изграждането на регионално депо за отпадъци на територията на пет общини – Ямбол, Сливен, “Тунджа”, Стралджа и Нова Загора. Проектът е на стойност 30 млн. лв., като в тези средства влиза и рекултивацията на старите сметища в общините.