„Хляб и хлебни изделия“ ЕООД сериозно закъса с парите. На карта е поставено бъдещето на фирмата. Изготвена е оздравителна програма за реорганизация на производството на хляб и закуски, както и оптимизация на персонала на общинската фирма. Това обаче изисква финансови средства. Нужни са 400 000 лв. Управителят на дружеството Красимир Колев е изпратил писмо до ОбС с искане за отпускане на тази сума, с която да се обезпечат неотложни плащания и да се изпълни самата оздравителна програма.
Липса на оборотни средства; задлъжнялост на дружеството към доставчици в размер на над 1 млн.лв.; дейности, работещи на загуба, като за 2016г. и 2017г. дружеството не е реализирало приход от 1 млн. лв.годишно, поради прекратяване договорите с училищата; извършени неефективни структурни промени по отношение на персонала. Това са части от реалната картина за състоянието на общинската фирма „Хляб и хлебни изделия“, „нарисувана“ от избрания на 28.11.2017 год. управител. В писмото до ОбС той изразява сериозното си безпокойство не само бъдещата дейност, но и за съществуването на фирмата.
Оказва се, че машините за производството на хляб са от 1968г. и са изключително енергоемки, изискват големи разходи за поддръжка и ремонт и водят до повишаване себестойността на произведената продукция. Другият проблем, е че поради намален пазарен дял, машините не се натоварват и не работят на пълен капацитет.
Колев припомня, че се обслужват и три кредита към банки, от които едната е КТБ. Към нея дружеството е извършило прихващане на своите задължения със вземане, придобито с договор за цесия с физическо лице. Към настоящия момент КТБ води съдебни дела с дружеството за оспорване на прихващането. На първа инстанция решението на СГС не е в полза на „Хляб и хлебни изделия“ ЕООД, но са предприети действия за обжалване на взетото решение. При благоприятен резултат в полза на дружеството, учредената ипотека на имотите ще бъде заличена.
На фона на тези обстоятелства всички конкуренти в хлебопроизводството на пазара инвестират в нови машини и оборудване за подобряване ефективността на своята дейност, което им дава значително предимство за достигане на по-голям пазарен дял и съответно до по-големи финансови резултати.
При предвидената реорганизация преките разходи в хлебопроизводството ще бъдат намалени с 63 хил.лв. месечно, категоричен е в изчисленията Колев.