петък, ноември 22, 2024

Истанбул се готви за апокалипсис: Бият тревога за смъртоностно цунами

Date:

Сподели новината.

Докато разрушителният ефект от очакваното земетресение в Истанбул, както и възможността от цунами по бреговете на Мраморно море предизвикват безпокойство, нова система „Многодисциплинарно ранно предупреждение за цунами“ е пусната в действие в района.

При по-значителни земетресения, ще се споделя информация до 7 минути, дали ще има цунами.

 

Обсерваторията Кандили на истанбулският университет Богазичи и Институтът за изследване на земетресенията пуснаха в експлоатация 19 нови станции за „Мултидисциплинарно ранно предупреждение за цунами“.

С пускането в експлоатация на станцията на остров Имралъ, която е в процес на изграждане, общият брой на системите за ранно предупреждение ще достигне 48, заедно с построените преди това 28 станции.

Директорът на обсерваторията Кандили Халюк Йозенер заяви, че благодарение на тази авангардна система, гражданите могат да бъдат предупредени за това дали ще има цунами в рамките на 7 минути след земетресението.

Това се реаризира на базата на моментни данни, събрани от станциите, работещи в цяла Турция. Той допълни, че разработчиците на проекта планират да намалят времето до 4 минути чрез увеличаване на броя на станциите в бъдеще.

Йозенер отбеляза: „Както всички знаем, Обсерваторията Кандили и Институтът за изследване на земетресенията е център за предупреждение за цунами не само в Турция, но и в съседни гранични региони в Егейско, Черно и дори Средиземно море.

„Задължението на този център е да изпраща предупредителни съобщения за цунами не само до Турция, но и до 19 различни институции в 13 различни страни, в това число и България, които са абонирани за нас“, подчерта той.

„След като земетресение с магнитуд над 5 и половина се случи в някое от тези морета или на 100 километра навътре в сушата, има риск тези земетресения да създадат цунами.“ Йозенер продължи:

„След земетресение специалистите в нашия институт изпълняват алгоритъм и ако има възможност за създаване на цунами, това се споделя с обществеността чрез Дирекцията за извънредни ситуации и борба с природни бедствия към президентството в Анкара (АФАД) в Турция. Освен това, както казах, то се изпраща още до различни други страни.”

Обсерваторията Кандили и Институтът за изследване на земетресенията работят по този проект повече от 10 години. Йозенер заяви, че има риск от цунами поради подводни свлачища в Мраморно море.

Бюджетът на проекта е разпределен от Дирекцията за бюджет на стратегията на президентството в Анкара. Йозенер допълни:

„Започнахме да създаваме 20 станции за предизвестие за цунами около Мраморно море на първия етап. Реализирахме 19 от тях.

Тези станции са не само станции за наблюдение на морското равнище, но и станции, където се наблюдават устройства за сеизмично наблюдение и метеорологични параметри, като някои от тези станции имат и GNSS приемници. С други думи, има станции, които определят движенията на земната кора.

Имаме станции навсякъде около Мраморно море, в различни провинции Ялова, Бурса и Балъкесир. Има в Текирдаг и в крайбрежните райони на окпъг Одрин.

Станцията ще бъде инсталирана в морето до Истанбул, на Принцовите острови, а последната станция ще бъде скоро завършена на остров Имралъ. Всички необходими разрешения за това са получени от институциите.

В следващата фаза планираме да добавим още 30 към тези станции, не само в Мраморно море, но и по цялото крайбрежие и около Турция. „Планираме да завършим 50 станции в Егейско море, Средиземно море и Черно море“, подчерта той.

„Отново, в рамките на проектите, изпълнявани от нашия институт заедно със Голяма община Истанбул, знаци за евакуация от цунами бяха инсталирани в кварталите на Истанбул в крайбрежните райони на Мраморно море и Босфора. Знаем, че може да има наистина голямо въздействие на цунамито, особено в Истанбул.

Работи се сериозно. Все пак бих искал да предупредя гражданите за нещо.

Всъщност няма нужда да чакат предупреждение от нас. В случай на земетресение в Мраморно море, ако сте на брега на морето, т.е. ако сте близо до брега, вместо да отидете до морето и с любопитство да гледате как морето се отдръпва, възможно най-бързо се отдалечете от там.

Би било полезно да се евакуирате на места с голяма надморска височина, където ще се чувствате в безопасност”, заключи Йозенер.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Трагедия и смърт разтърси Русе

Огромна трагедия разтърси родния баскетбол. 22-годишният състезател на Дунав...

Кошмарен студ в Драгоман

В Драгоман и в София днес е най-студено, сочат данните на НИМХ....

Не стигат парите за пенсии във Ватикана

Папа Франциск обяви, че пенсионният фонд на Ватикана е...

Снежен ад в Румъния

Ситуационният център на Министерството на външните работи публикува предупреждение...