1200 дка земеделска продукция е унищожена от градушката, ударила Старозагорско, съобщава Нова телевизия.
Припомняме, вчера следобед силни бури се разразиха в централните и южни части на страната. Поройният дъжд затрудни движението па АМ „Тракия“ в района на Стара Загора и Пловдив. В Южна България падна едра градушка, като на места ледените късове са били с големината на орех.
Кметът на старозагорското село Зетьово Иван Ганев обясни пред БНТ, че само в този район са унищожени около 5 000 декара зеделски площи, засети с пшеница, слънчоглед и царевица. Сериозно пострадали са и съседните села. Местни агрономи посочват, че подобно масово унищожение е имало за последно през 2018 г.
Описването на щетите продължава, като се очаква засегнатите площи да се увеличат, защото снощи е паднала втора градушка.
bTV съобщава, че в новозагорското село Караново над 140 дка лозя са пострадали. Местните хора не знаят дали ще има реколта. Житните култури ечемик и пшеница в района също са унищожени.
„Жътвата където я има, ще е много трудна, на места няма и да влязат комбайни. Доста земеделци разчитат на своята реколта. Сега хората могат да разчитат на държавата и Министерството на земеделието и дано се вземат мерки, защото положението е страшно„, обясни кметът на селото Николина Стефанова.
Изпълнителната агенция за борба с градушките съобщи, че е изстреляла 600 ракети, за да предотврати още по-големи проблеми.
От Министерството на земеделието съобщиха, че са сформирани екпертни комисии, които да обследват пораженията по насажденията от падналата градушка. По предварителни данни най-много пострадали земеделски площи има в областите Пловдив, Стара Загора и Сливен.
От ведомството припомнят, че земеделските производители трябва да подадат в 7-дневен срок заявление за извършване на обследване. Въз основа на него се издават констативни протоколи за 100% пропаднали площи в резултат на неблагоприятни климатични условия, включително градушка. Документите ще се приемат в общинските служби по земеделие.
След като комисиите опишат щетите, стопаните ще могат да получат обезщетение по линия на държавната помощ за компенсиране на щетите, причинени от неблагоприятни климатични събития.