Връщането на контрола на държавата по границата и по-точно фитосанитарния контрол на ГКПП “Капитан Андреево” ще бъде платено от данъкоплатеца и това се определя от министър Кирил Вътев като “голям успех”.
С правителствено постановление, с което се предвиждат допълнителни 10 млн. лв. разходи по бюджета на земеделското министерство “за сключване на извънсъдебно споразумение от Българската агенция по безопасност на храните за прекратяване на Договор № 95/31.12.2021 г. в частта относно Сграда “Контрол на продукция за човешка консумация”. Това е договорът за наем на помещения, които ползва “Евролаб 2011” за фитосанитарен контрол.
Властта вече не веднъж обяви, че контролът на границата е изцяло в нейни ръце, точно обратното обаче се оказа след като “Евролаб” обжалва решението на областния управител и съдът върна фирмата. БАБХ на 29 март вече обяви, че ще продължи действията си – явно обжалване – но с правителственото постановление стана ясно, че се е отишло на друг вариант – извънсъдебна споразумение. Кирил Вътев обяснява сключеното извънсъдебно споразумение с изготвена независима оценка, че това е по-изгоден вариант за държавата, която ще разполага с втора лаборатория за контрол на храните.
Така днес от прессъобщение на МЗХ се разбира, че на най-натовареното ГКПП “Капитан Андреево” ще работят две лаборатории за проверка на плодове и зеленчуци и това е добра сделка.
Така съществуващата лаборатория на Капитан Андреево, в която работеше “Евролаб 2011”, ще премине в ръцете на държавата и отново властта в лицето на Кирил Вътев заявява, че “никой там повече освен държавата няма да контролира плодове, зеленчуци и храни за човешка консумация.”
Лицензът ще се прехвърли на Агенцията по храните, а лабораторният капацитет на ГКПП ‘Капитан Андреево” се удвоява и няма да има вече никаква опашка от камиони. Една проба ще се прави за времето от 30 мин. до 6 часа.
С извънсъдебно споразумение се цели да се намали дължимият размер на обезщетението на 10 000 000 лв., а всички подобрения в сградата, извършени от фирмата, както и цялото лабораторно оборудване и машини в лабораторията да останат в собственост на БАБХ. Със същото споразумение акредитацията на лабораторията, която е изградена, оборудвана и акредитирана за сметка на фирмата, преминава върху БАБХ, където Aгенцията веднага може да започне дейност по лабораторни анализи на влизащите през ГКПП храни и стоки, като таксите за изследванията ще влизат изцяло в държавния бюджет.
По този начин ще бъде прекратена възможността дружеството да търси, вкл. по съдебен ред, многократно по-големи неустойки, обезщетения за вреди и пропуснати ползи, каквито се дължат, съгласно експертизата на вещото лице.
И не на последно място, ще бъде спестено време, необходимо за съдебните процеси и дължимите по тях значителни разходи.