Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

вторник, април 29, 2025

1096 лева е средната заплата в Златоград

Date:

Сподели новината.

!096 лева е срдната заплата в Златоград. Това показва изследване на ИПИ. Малки общини с голяма индустрия за поредна година оглавяват класацията на най-високите заплати у нас. Това показва карта на средната брутна месечна заплата по общини, огласена днес от Института за пазарна икономика. Институтът я изготвя в рамките на своята инициатива за разпространение, визуализация и анализ на общински данни – „265 истории за икономика”. Данните са за 2022 г., тъй като това е и последната статистика на такова детайлно ниво, налична в НСИ.

Най-високата средна брутна месечна заплата отново е в община Челопеч – 3398 лв. Там доходите се определят от златодобивното предприятие на канадската “Дънди прешъс металс”. На второ място е средната заплата в община Козлодуй – 2949 лв., която идва от АЕЦ. На трето място е изненадата в тазгодишното издание на картата – община Кнежа с 2813 лв. Този пробив се дължи на силно развитото зърнопроизводство и най-големият производител на слънчогледово олио в страната – стопански дейности, които отчитат много силни финансови резултати през 2022 г., коментират от ИПИ.

На четвърта позиция е Столичната община с 2475 лв. средна заплата, следвана от общините Раднево (2450 лв.), Пирдоп (2440 лв.) и Гълъбово (2260 лв.). Топ 10 се допълва от общините Девня (2156 лв.), Панагюрище (2050 лв.) и Божурище (1925 лв.).

За поредна година прави впечатление, че най-високите средни заплати са в малки общини, на чиято територия оперират големи компании, които формират значителна част от трудовите доходи в района, посочват от ИПИ. В ТОП 10 преобладават общините от Средногорието, които имат силна добивна и свързана с нея преработваща промишленост, както и общините, които приютяват най-големите енергийни компании в страната.

Сред големите областни центрове най-високите средни възнаграждения са в Столична община – 2475 лв. (4-то място в страната), община Варна – 1642 лв. (17-о място в страната) и община Пловдив – 1584 лв. (22-ро място в страната). Припомняме какви са последните данни за средната заплата по области, които са за септември 2023 г. – в София е 2772 лв., в област Варна е 1980 лв., в Стара Загора – 1945 лв., в област Пловдив – 1800 лв.

Отново се наблюдава силно представяне на индустриалните общини в периферията на трите водещи икономически центъра. В топ 25 по заплати в страната влизат 1) общините Божурище, Елин Пелин, Костинброд и Ботевград от широката периферия на София; 2) общините Девня и Белослав в непосредствена близост до Варна и 3) общините Марица и Куклен до Пловдив.

Положителните процеси от последните години водят до ръст в средната заплата във всяка община в страната в периода 2018-2022 г., посочват от ИПИ. Средната заплата на наетите в 215 общини в страната бележи ръст между 40 на сто и 70 на сто за четири години. В големите общини (Столична, Пловдив и Варна) ръстът на възнагражденията е над 50 на сто в периода 2018-2022 г. Най-висок ръст се наблюдава в общини, които не са били сред лидерите по възнаграждения, но през последните години са привлекли нова инвестиция или съществуващи компании са се разраснали и са подобрили значително своите резултати. Такива са примерите на общините Кнежа, Брезник и Куклен. В района на Крумовград също се наблюдава сериозен ръст на възнагражденията.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Изрод от Луковит преби и хвърли 12 г. момче от мост, причината е скандална

Служители на полицията в Луковит разследват случай от 27...

Владимир Крумов е новият областен управител на Бургас

С решение на Министерския съвет бяха назначени трима нови...

Трус разлюля Бургас

Земетресението притесни бургазлии десетина минути преди 13 часа днес. Трусът се...

Скръбна вест! Почина папа Франциск

Починал е главата на Римокатолическата църква папа Франциск, предават...