Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

понеделник, април 28, 2025

Ликвидността е най-големият проблем за свободния пазар на ток

Date:

Сподели новината.

Количеството търгувана енергия на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) е недостатъчно. В нея участват много търговци и малко производители. Около това мнение се обединиха участниците в дискусията Energy Managers Forum, организирана от списание „Ютилитис”.

Председателят на КЕВР Иван Иванов заяви, че в момента се подготвят промени в Закона за енергетиката, които ще задължат всички лицензирани производители на електрическа енергия, които не получават преференциални цени, да продават цялото си производство извън квотата си за регулирания пазар, на енергийната борса.

Според тях са необходими промени, които да увеличат ликвидността на енергийната борса. По мнението на Иванов всички сделки с електроенергия, които се случват извън регулирания пазар, трябва да минават през борсата. По-късно зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков добави, че такива предложения не са внасяни във ведомството. Станков също заяви, че Министерство на енергетиката подкрепя мерките за повишаване на ликвидността и че това ще създаде по-изгодна базова цена.

Иванов добави, че цената на електроенергията все повече ще се определя от пазара.  За да се подпомогне либерализацията на пазара обаче са необходими още промени в Закона за енергетиката, както и въвеждането на новия сегмент „в рамките на деня”. Председателят на КЕВР каза, че преди дни са гласувани промените в правилата, които ще позволят той да стартира от началото на 2018 г.

Проблем обаче остават промените, които ще позволят на ВЕИ-тата да търгуват енергията си на свободната борса. Според експерта от КЕВР проектът за последните промени в Правилата за търговия с електроенергия не дава ясно решение как ВЕИ-централите ще излязат на борсата преди достигането на нетното балансиращо производство.

„Участниците на енергийния пазара са все по-нервни и все повече започват да реагират на събитията психологически, отколкото икономически и фундаментите на сектора остават на заден план”, каза представителят на ЧЕЗ Владимир Дичев. Той обясни, че това е типично за финансовите пазари и тази симптоматиката се забелязва и на електроенергийния пазар. „Виждаме, че има моменти, в които ликвидността страда и доверието някак е накърнено в интегрирания пазар, не само в България, а и на регионално ниво”, добави той.

Той смята, че в момента борсата е свръхликвидна откъм търсене и много ниско ликвидна откъм предлагане, и говорейки за спот пазара вместо да се използва за покриване на дневни позиции и остатъчна енергия, той се ползва за основен източник, в резултат на което не се получава справедлива пазарна цена.

На конференцията бе обсъдена и темата за свободния пазар на природен газ. Участниците се обединиха около това, че той е свързан със сигурността на доставките и те са важни. Трябва да се има предвид, че за да стартира е необходима има ликвидност и потоци на газ от различни източници.

Предстои да бъде обсъдена търговията с газ в „рамките на деня” и „ден напред”, но преди всичко е важно да има устойчиво количество, добави зам.-министър Станков.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Пивоварите се похвалиха – продажбите на бира са дали над 435 млн. лв. на бюджета

Съюзът на пивоварите в България (СПБ) отбеляза 20-ата си...

Министерство на енергетиката застава твърдо зад Закона за ВЕИ

Министерство на енергетиката твърдо зад Закона за ВЕИ. Това стана...

Продава се завод на изумителна цена в Асеновград

Още един индустриален обект в Пловдивска област е напът...

Цeнитe нa ĸoлитe нa cтapo y нac тpъгвaт нaдoлy – ĸaĸви ca тeндeнциитe нa пaзapa

Πaзapът нa yпoтpeбявaни aвтoмoбили в Бългapия тaзи щe пpeминe...