Никога преди в Обединена Германия работещите не са били повече, отколкото днес – 46 милиона души, както показват актуалните данни на Федералната статистическа служба. Това представлява нов рекорд по отношение на заетостта в страната. Спрямо същия период на миналата година (до края на септември) броят на хората в Германия, които работят и плащат данъци и социални осигуровки, се е увеличил с 291 000 души. Заетостта обаче можеше да бъде и още по-висока.
В момента в Германия има почти 749 000 незаети работни места. А на германските работодатели им се налага да чакат средно по пет месеца, докато намерят подходящ кандидат, включително от чужбина. Особено трудно се намират кадри за здравеопазването, в строителството и занаятчийските услуги, пише “Труд”.
Освен това има остър недостиг на професионални шофьори – мъже и жени, както и на педагози и болногледачи. В областта на математиката, информатиката и инженерните науки също спешно се издирват кадри. Вакантните работни места в тези сфери са близо 286 000. В случая обикновено става дума за висшисти.
В същото време, по данни на Агенцията по труда, в Германия има 73 000 свободни места за средно професионално обучение и усвояване на конкретна професия. То продължава между 2 и 3,5 години и представлява смесена форма на обучение – занятия в професионалното училище и практика на работното място. Най-трудно се запълват местата за професионално обучение на кадри за производството, продавачи, строители, шофьори, в металообработването, хотелиерството и ресторантьорството.
Това означава, че шансовете за намиране на работа на германския трудов пазар или за започване на средно професионално обучение в Германия остават добри – въпреки очевидното забавяне на германската икономика и очакваното леко свиване на БВП през тази година.
Всичко това е добра новина за намерилите убежище в Германия чужденци, които искат да работят – независимо от квалификацията им. Особено това важи за украинските граждани, бежанци от войната, от които вече се очаква да бъдат по-активни в търсенето на работа – след като миналия месец германското правителство промени курса си по отношение на заетостта на бежанците и сега наемането им на работа ще става по-лесно.
През последните месеци обаче търсенето на работна ръка е намаляло поради влошаващата се конюнктура. Фактът, че “германската икономика вече повече от година се задъхва, се отразява на пазара на труда, макар той да остава стабилен”, заяви ръководителката на Агенцията по труда Андреа Налес.
През октомври безработицата е спаднала леко спрямо септември, но не така силно, както е обичайно за периода след летните отпуски. Без работа в момента са 2,6 млн. души в Германия – 5,7% от населението в трудоспособна възраст. През октомври миналата година този показател е бил 5,3%, така че нивото на безработица леко се е повишило през годината.
Прогнозите за следващата година са по-оптимистични. Така например шефът на Дойче Бундесбанк Йоахим Нагел очаква икономиката да се върне към предишните си нива на растеж, а с това да нараства и търсенето на работна ръка. Това означава, че сегашният рекорд по отношение на заетостта в Германия явно няма да е последният.
При кандидатстване за работа в Германия е изключително важно какво мотивационно писмо ще напишете, твърдят експертите. В него трябва да обясните защо точно вие сте правилният човек за тази позиция, защо искате да работите в тази компания и с какво се отличавате от конкурентите ви. Не бива обаче да прекалявате със самохвалството и да плагиатствате. Мотивационното писмо не бива да е адресирано до общ адрес, а до конкретно лице в компанията, до което да изпратите писмото си, така че да покажете, че сте силно мотивиран. Ако в обявата за работа няма посочено лице за контакт или не знаете до кого да адресирате писмото си, изпратете го директора “Човешки ресурси” в компанията, в която кандидатствате. Писмото трябва да е с дължина максимум една страница и в него да поискате да ви поканят на интервю.
В представеното CV (автобиография) можете да изтъкнете всичките ви възможности, професионалния ви опит, преминати обучения, говорими езици и с какви софтуерни програми можете да работите. Започна се с актуалната информация, а на финала – сведения за образованието ви.