Рейтинговата агенция Fitch оцени дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута като “BBB” с положителна перспектива., което отразява плановете за присъединяване към еврозоната, силната външна и фискална позиция и надеждната политическа рамка. Това съобщават от пресцентъра на агенцията.
Според Fitch основните фактори, които биха могли да повишат рейтинга, са напредък към приемане на еврото и подобряване на потенциала за растеж. От друга страна, липса на напредък в присъединяването към еврозоната или по-ниски перспективи за растеж биха могли да доведат до негативни действия по рейтинга.
Рейтингът на България е подкрепен и от силната външна и фискална позиция на страната в сравнение с държавите със същия рейтинг, надеждната политическа рамка от членството в ЕС и дългогодишното функциониране на режима на паричен съвет.
Трудностите при потенциалния икономически растеж и този на публичните финанси в дългосрочен период са ниският дял на инвестициите спрямо БВП и неблагоприятните демографски фактори.
Fitch прогнозира растеж на БВП от 1.9% през 2023 г., 2.8% през 2024 г. и 3% през 2025 г., подкрепен от потреблението на домакинствата, инвестициите и трансферите от ЕС. Агенцията очаква инфлацията да се забавя постепенно до 2.9% през 2025 г., но отбелязва значителната несигурност по отношение на изпълнението на критерия за ценова стабилност за приемане на еврото.
Агенцията предвижда бюджетен дефицит от 2.6% от БВП през 2023 г., в резултат на по-високите разходи за социална подкрепа и публични инвестиции. Въпреки това, държавният дълг ще остане много по-нисък в сравнение с другите страни от ЕС и с държавите със същия рейтинг.
Темпът на инфлация в България следва тенденция на понижение, но остава значително над този в трите държави-членки на ЕС с най-ниска инфлация. В момента не отговаря на критерия за ценова стабилност.