Политиките на сближаване на Европейския съюз (ЕС) включват инвестиции в национални и регионални програми за стимулиране на растежа, заетостта, социалната интеграция и по-доброто сътрудничество.
11 млрд. евро до 2027 г. трябва да помогнат на България за сближаването с ЕС. Освен постигане на кохезия с европейските региони през новия програмен период се цели и намаляване на различията в социално-икономическото развитие между северните и южните региони на България.
Голяма инфраструктурна програма за България е “Транспортна свързаност”. ЕС отпуска 1,61 млрд. евро – една от най-големите суми за българските програми за сближаване. Предвидените инвестиции ще насърчат използването на екологичен транспорт и алтернативни горива, ще подобрят качеството на пътната, железопътната и морската инфраструктура.
2,4 млрд. евро от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд ще помогнат на България да постигне целите си в областта на климата. Фондът за справедлив преход ще предостави 1,3 млрд. евро, за да се гарантира социално и икономически устойчив преход.
Предвиден е тройно по-голям ресурс за справяне с младежката безработица в България – 315 млн. евро. За борба с детската бедност са отделени близо 136 млн. от Европейския социален фонд, които ще бъдат насочени към мерки по Програмата за развитие на човешките ресурси и програма “Образование”.
Над 170 000 заети и безработни ще бъдат включени в обучения за придобиване на нови умения, а над 160 000 души ще бъдат подготвени за дигиталния преход на икономиката. По процедурата “Започвам работа”, която е първата за България в новия програмен период 2021 – 2027 г., до края на 2026 г. над 735 млн. лв. ще бъдат насочени към мерки за насърчаване на заетостта на 115 000 младежи.
221 млн. евро ще бъдат насочени към социално-икономическата интеграция на маргинализираните общности. Целта е броят на хората, изложени на риск от бедност и социално изключване в страната, да намалее с 800 000 души в края на програмния период.
Почти половината от общото финансиране по линия на политиката на сближаване – 4,2 млрд. евро, ще бъде инвестирано в Северозападния, Северния централен и Североизточния район. Очаква се също така подкрепата на ЕС за благоприятната бизнес среда да увеличи дела на иновативните малки и средни предприятия от 27,2% през 2016 г. на 32% през 2026 г. / “24 часа”