неделя, април 20, 2025

Израел подготвя брутална офанзива

Date:

Сподели новината.

Израел мобилизира рекордните 300 000 резервисти в отговор на многофронтовата атака на Хамас от Газа и „преминава в офанзива“, каза главният военен говорител в понеделник.

След изненадващото нападение в събота израелските самолети нанасят удари по цели в Газа, докато сухопътните сили се борят да си върнат контрола над граничните села и градове, превзети от палестински въоръжени мъже.

Главният военен говорител контраадмирал Даниел Хагари каза, че контролът върху тези общности е възстановен, но изолираните сблъсъци продължават, тъй като някои въоръжени лица остават активни.

„В момента извършваме претърсвания във всички общности и разчистваме района“, каза той на брифинг, предаван по телевизията.

Военни представители по-рано казаха, че техният фокус е върху подсигуряването на израелската страна на границата, преди да извършат голяма ескалация на контраофанзивата в Газа.

Хагари каза, че 300 000 резервисти са били извикани от военните в събота, число, което предполага подготовка за евентуална ескалация на конфликта – въпреки че подобни планове не са официално потвърдени.

„Никога не сме викнали толкова много резервисти в такъв мащаб“, каза той. — Преминаваме в настъпление.

Хагари потвърди медийните съобщения, че 700 души са били убити от израелската страна на границата, включително 73 потвърдени членове на силите за сигурност. Той каза, че израелската армия е убила стотици палестински въоръжени мъже.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Извънредно: Кървав ужас в навечерието на Великден край Девин

Автомобил е обърна по таван по пътя Широка лъка...

Правителството оцеля

Правителството на Росен Желязков оцеля и при втория вот...

Трагедия край Пловдив: Жена загина, малко дете в критично състояние!

Тежка катастрофa е настъпила след 19 ч. на околовръстния път...

24-годишен от Радомир счупи абсолютен рекорд по промили алкохол на пътя

Задържан е 24-годишен водач на автомобил с 4,1 промила...