Европейската комисия предупреди във вторник, че ЕС спешно се нуждае от допълнително финансиране, за да отговори на кризите, предизвикани от изменението на климата, след като неговият резерв за спешна помощ беше изчерпан през 2021 г. и 2022 г. и природните бедствия се увеличиха тази година, предава Ройтерс.
Европа излиза от поредното лято на екстремни метеорологични и климатични въздействия. Опустошителни наводнения в Словения отнеха живота най-малко шестима души, Гърция беше засегната от смъртоносни горски пожари и бури, а рекордна суша опустоши земеделието в Испания.
Само през юли и август центърът за спешно реагиране на Европейския съюз, който координира предоставянето на помощ на засегнатите от кризата страни, е бил призоваван 12 пъти в отговор на горски пожари, наводнения и извънредни ситуации в Украйна, каза европейският комисар по управлението на кризи Янез Ленарчич .
Резервът на ЕС за солидарност и спешна помощ, който помага на европейски страни при извънредни ситуации, има максимален годишен бюджет от 1,2 милиарда евро (1,29 милиарда долара).
Комисията иска да добави допълнителни 2,5 милиарда евро към резерва през 2024-2027 г. като част от текущия преглед на седемгодишния бюджет на ЕС. Държавите от ЕС и законодателите ще трябва да преговарят и одобрят допълнителните пари, но има нежелание сред правителствата да дават повече пари.
“Механизмът на ЕС за гражданска защита, европейската система за реагиране при бедствия, вече работи на пълно оперативно ниво”, каза Ленарчич на заседание на Европейския парламент в Страсбург.
“Ресурсите са напрегнати до краен предел. Скоро може да не сме в състояние да помогнем, когато е необходимо”, каза той.
Тъй като молбите за спешна помощ са се увеличили с 400% през последните две години, Ленарчич каза, че настоящият бюджет на ЕС за реакция при бедствия е твърде малък.
“Нуждаем се от допълнително финансово укрепване”, каза Ленарчич, добавяйки, че са необходими и по-големи инвестиции за предотвратяване на бедствия, например чрез устойчиво управление на горите за ограничаване на пожарите и намаляване на емисиите на CO2, причиняващи изменението на климата.
Гръцкият член на Европейския парламент (ЕП) Вангелис Меймаракис призова ЕС да направи повече, за да помогне на страните, засегнати от влошаващото се екстремно време.
“Всички гръцки евродепутати Ви призовават, независимо от тяхната политическа група, да предприемете мощни стъпки, за да помогнете”, каза той.