Братята Жечко и Красен Кюркчиеви управляват производствен бизнес с годишни приходи почти 600 млн. лв. Всеки от тях си има фокус – Жечко Кюркчиев развива уредите “Теси”, а Красен Кюркчиев – храните и битовата химия на “Фикосота”. Приликата е, че регулярно всяко от двете направления на групата се разширява с нова фабрика. След като “Теси” през юни обяви пореден завод (50 млн. лв. в предприятие за термодинамични бойлери), сега Красен Кюркчиев съобщи за “Капитал” за строителство на ново предприятие за 30 млн. евро. Пак в Шумен.
Новата мощност ще е за Bruschette Maretti (“Брускети Марети”). В резултат двадесет години след старта на производството на продукта – през 2025 – в града ще заработи нов завод за брускети на “Фикосота фууд” – собственост на Кюркчиеви. Инвестицията идва, след като само преди две години компанията построи специална фабрика и за вафлите My Motto.
Брускетите на фирмата явно са хит на външните пазари – по информация от “Фикосота” тази година продажбите им ще достигнат 100 млн. лв., а след натоварването на бъдещия завод годишният оборот от продукта ще е цели 400 млн. лв.
Красен Кюркчиев: “Нашата амбиция е това да е първият български бранд, който да стане глобален – тоест да има съществени позиции в категорията си в много държави по света. Това не е само мечта, тъй като Bruschette Maretti вече се продава в над 70 страни на всички континенти и е най-големият бранд за брускети в света.”
Красен Кюркчиев: “Нашата амбиция е това да е първият български бранд, който да стане глобален – тоест да има съществени позиции в категорията си в много държави по света. Това не е само мечта, тъй като Bruschette Maretti вече се продава в над 70 страни на всички континенти и е най-големият бранд за брускети в света.” Фотограф : Цветелина Белутова
“В момента произвеждаме 1500 тона месечно Bruschette Maretti. С новата фабрика ще имаме капацитет за общо 4000 тона на месец, или близо 700 млн. пакетчета годишно”, коментира за “Капитал” Красен Кюркчиев, създател и съсобственик на групата “Фикосота”, част от която е “Фикосота фууд”.
Високо, високо
Изборът на Шумен не е случаен. “Всички наши производствени бази са в Шумен. Имаме добре развита инфраструктура, градът е също добре развит по отношение на производствени предприятия и подпомагащи дейността компании като логистика, индустриален сервиз и т.н. Градската администрация също подхожда с разбиране и улеснява, доколкото може, развитието на нови производствени предприятия”, уточни за “Капитал” Красен Кюркчиев.
Върху близо 15 000 квадратни метра РЗП ще бъдат разположени производствени площи, логистичен център за готови продукти, склад за суровини и материали и административна част.
В компанията наричат бъдещия завод “Пекарна за брускети” или “Голямата пекарна”. “Това е така, защото целият процес по приготвянето е като в занаятчийска пекарна – от приемането на суровини и материали като брашното, през изпичането на багетата, последващо овкусяване и опаковането на брускетите до автоматичното им складиране в логистичната база. За да си представите мащаба – само за доставката на тавите за франзелите са нужни цели 16 контейнера”, коментира за “Капитал” Красен Кюркчиев.
Новата сграда ще се казва L’Alto (от италиански “Високото”) заради височината й – 25 метра. Тя ще е най-високата производствена сграда на “Фикосота” досега, уточни инвеститорът.
Триетажната L’Alto ще приюти производствени и технически помещения, склад за суровини и материали и силозно стопанство за съхранение на брашно и мазнина. Производствените мощности ще бъдат инсталирани на първите два етажа с обща квадратура 6650 кв. метра. Логистичната част ще е на над 2000 кв. метра площ и ще съхранява 5200 палета. Складът за суровини и материали е на третия етаж върху 3325 кв. метра и ще разполага с 1700 палетоместа. В силозното стопанство ще се съхраняват над 125 тона брашно и 90 тона течни суровини.
Предвижда се новият завод да работи на непрекъснат цикъл 24/7. Очакваната дневна производителност е 84 тона готова продукция, или 1.2 млн. пакета Bruschette Maretti (550 палета). Годишната производителност е 29 000 тона готов продукт, или 414 млн. пакета, които изискват 192 хил. палета, съобщават от компанията.