Едно от най-големите консервни предприятия в България “Филикон-97” сменя подхода си за търсене на нови работници, като наеме в цеховете за производство на лютеница само жени над 55 години. От 2005 година компанията почти е удвоила персонала си – от 114 души преди 10 години до 215 души през 2016 г. Консервното предприятие се нуждае от още 20-25 работнички, но заради липсата на кадри от компанията се насочват към по-висока възрастова група.
“Новите ни работници ще са жени в третата възраст, защото те имат домашния опит в приготвянето на консерви и няма да им е чуждо това, което ще правят тук. Ще работят на линията за производство на консерви, където се изисква и женска сръчност”, каза за “Капитал” Иван Калибацев, търговски и маркетингов директор на “Филикон-97”. Досега почти никое предприятие в региона не се е досетило да се обърне към хората от третата възраст, включително и към бившите си работници и служители, за да ги покани отново на работа.
Отворено за кандидати
“Всеки ден имаме отворени врати за кандидатките, за да видят какво точно ще работят. Не искаме да правят неща, които са им свръх силите, или просто не им харесва да работят на смени, или в такъв вид производство като нашето. Не искаме новите ни работнички по никакъв начин да се чувстват експлоатирани заради възрастта си и не слагаме никакви граници – до толкова години. Чухме коментари, че искаме пенсионери, защото са “по-евтини” и едва ли не ще им плащаме по-малко. Нямаме намерение да делим работниците си по възраст. Заплатите на новите ни работнички, да кажем, на 65 или 70 години ще бъдат толкова, колкото и на работничките, които са на 25 години. Но се съобразяваме с техните възможности – ако видим, че им е тежко на една позиция, веднага търсим друга, където трудът им да е по-ефективен”, казва Калибацев.
“Допреди една година не обръщахме толкова внимание на инвестициите в работна сила, колкото сега. Анализирахме какво при нас куца, за да не успяваме да си намерим подходящите за работата хора. Разбрахме, че не е въпросът “да примамим” някого отвън, а да направим доволни хората вътре. Освен по-добро заплащане плюс бонуси опитахме и имаме резултати при един проблем за работещите на смени хора – възможност да планират по-добре работното и свободното си време. Сега около 3 на сто от инвестициите ни са в работната сила”, споделя Иван Калибацев.
Инвестиционни последствия
Инвестиционната програма на “Филикон-97” през последните 7 години е на стойност около 3.5 млн. евро и средствата са вложени основно в машини и в развитие на пазарите. Машините са и начин компанията да замени труда на най-нискоквалифицираните работници. “Не можем обаче да увеличим производството си само с машини, защото имаме ограничението на малкия и сравнително беден български пазар. Машините се произвеждат от световни компании и са предназначени за големите пазари”, казва Иван Калибацев. Затова фирмата все повече се насочва към износ и сега около 35% от продукцията се експортира.
През 2017 година “Филикон-97” създаде дъщерна фирма в Румъния с около 15 служители, които ще имат само търговски задачи. Друго следствие от инвестиционната програма на компанията е бързото развитие на производството на сокове – 15 000 тона годишно – около 70% от общия обем на продукцията, докато производството на консерви и полуфабрикати за тях е 5000 тона годишно, което е 30% от обема на производството.
“С повечето от нашите инвестиции ние осъществяваме надграждане на технологии и активи, които вече притежаваме. Но влагаме средства и в създаването на нови продукти и за разработване на нови марки”, коментира Калибацев. “Филикон-97” е заложила възвращаемост на инвестиционните средства за 5 до 7 години. С повече работници обаче може да се постигне и още по-бърза възвращаемост при по-интензивно ползване на техниката.
От години в компанията се обсъждат варианти за инвестиции в собствено производство на селскостопански суровини заради нарастващия износ. Липсата на кадри обаче блокира засега тези намерения. За миналата година приходите на компанията са малко над 28 хил. лв., а печалбата е почти 300 хил. лв.