сряда, ноември 27, 2024

Нов проект превръща “Богориди” в “Шанз – Елизе”

Date:

Сподели новината.

“Богориди” е една от най-обичаните бургаски улици. Романтичният дух от миналото, запазен в историческите сгради, многобройните търговски обекти и места за похапване, както и връзката с прекрасната морска градина и морето са силен притегателен елемент както за бургазлии, така и за гостите на града.

Улица “Богориди” е съставна част от проекта за благоустрояване на пешеходни зони в Бургас, етап от който вече е реализиран – ул. “Александровска” от жп гара Бургас до площад “Тройката”, както и самият площад. Тъй като от разработката на първоначалния проект измина много време, през което настъпиха съществени промени в общото третиране на обществените пространства в гр. Бургас, се наложи той да бъде преработен и дообогатен в съответствие с тях. Преработката има за цел да доразвие заложените в първоначалния проект идеи, така че ул. “Богориди” да запази духа на традицията, характерната си артистична атмосфера и същевременно с това да предложи на гражданите и туристите съвременна и привлекателна среда, както и да осигури благоприятни условия за развитието на туризма.

За целта се набляга на използването на повече естествени материали – гранитни плочи в различни размери и нюанси на цветовете и гранитни павета от съществуващата настилка (след допълнителна обработка на повърхността им). Настилката е еднородна, в свободен рисунък, с равномерен, но не скучен ефект. Растерът на гранитната настилка допринася за оптичното разширяване на улицата и създава спокоен ритмуван фон на силуетите, наситени с активни функции – цветни фасади с търговски партери.

Ивици от бетонни плочи”стягат” контура по дължината на улицата към ограждащите я сгради. Бетонни плочи се използват и при оформяне прехода по вече изпълнената част от ул. “Богориди” – от ул. “Александровска” до ул. “Лермонтов”, както и по кръстовищата с напречните пешеходни улици. Те насичат пространството със смяната на материала и растера на настилката.
Осигурена е достъпна среда за трудно подвижните хора: улицата е изцяло на едно ниво, маркирани са всички опасни зони с тактилни плочи за внимание, като е помислено и за нощна ориентация – добавени са соларни блокчета. Водещата линия за незрящи, изпълнена от гранитни фрезовани с улеи плочи, се използва и като композиционен елемент.

Направен е опит да се реши един от основните недостатъци на улицата – преослънчаването. Поради тесния си габарит и многобройните подземни комуникации тук никога не е имало дървесна растителност с изключение на някои от преките улици и дворовете, които за жалост са изцяло скрити от търговските обекти. Нашето предложение е в уширенията на кръстовищата с преките улици без транспортен достъп да бъдат разположени метални перголи с кашпи с увивна растителност, които да осигуряват засенчване и места за отдих. Предвидено е и комбиниране на новите осветителни тела с висящи декоративни цветни самополивни кашпи по цялото протежение на улицата. Те допринасят за оживяването и във височина, носят свежест и настроение и подобряват микроклимата на пространството. За допълнително охлаждане през лятото е предвидена система от мъглообразуватели, монтирани по стълбовете на осветителните тела и перголите
Артистичният характер на улицата е дообогатен с нови художествени елементи. Идеите са разработени от скулптора Никола Станчев и художника Михаил Николов. Съществуващият воден ефект на кръстовището на улиците на ул. “Богориди” и ул. “Пейо Яворов” се доразвива като художествен елемент, като се създава скулптурна композиция VIA PONTICA. Композицията от малко момче и птици, накацали по водния ефект, ни припомнят стиха на Н. Йорданов “Момчето, което говори с морето…”.
 

На срещуположната южна страна на улицата се предвижда друга художествена пластика също на морска тематика – “Рибарска мрежа”, включваща мозайка от естествени камъни – гранит, мрамор, варовик и смалт и метална пластика.
На кръстовището с ул. “Софроний” от съществуващата пластика “Грамофон” и съпътстващите я питейни фонтанки се създава нова композиция със зона за отдих с воден ефект и цветарници с обемни геоформи, оконтурени с пластични мозаечни бордове от гранит в два цвята с рисунък, наподобяващ вълна. Концентричните форми на пейките и перголата създават ефект на деликатно сепариране и успокояване на бурния поток на движение, без да изолират зоната.

На кръстовището с ул. “Софроний” съществуващата пластика “Грамофон” и съпътстващите я питейни фонтанки ще се реставрират и се подреждат в нова композиция
Фотограф: АТИКА Р5

На площадното пространство преди кръстовището на ул. “Богориди” с бул. “Демокрация” се въвежда нов ритъм в настилката с вписана в нея мозайка “Карта на стария Бургас”. Съвместени са три карти от различни периоди от историята на града, като са подчертани улиците и историческите сгради, запазили се до днешни времена. Мозайката ще бъде изпълнена от различни видове камък, гранит и мрамор и в нея ще бъдат вплетени метални стилизирани пластики на характерни исторически сгради. Елементите на градски дизайн за цялата улица са съобразени с характера и на ансамблов архитектурен паметник.
 

При разработване на осветителните и слаботокови инсталации се предвижда въвеждането на съвременни технологии за обслужване в обществените пространства. Енергоспестяващото LED осветление е допълнено с адаптивна промяна на силата на светлината съобразно броя на преминаващите през уличното пространство и тяхното местоположение. В близост до зоните за отдих ще има многофункционални осветителни стълбове, включващи достъп до интернет, куплунги за зареждане на мобилни устройства и инвалидни колички. В близост до бул. “Демокрация” ще има и стълб със сензор за измерване на температура, влажност и замърсяването на въздуха с СО и СО2.

Тъй като фасадното оформление на пешеходната зона не е предмет на проекта, за обогатяване на колоритния ефект и засенчване на фасадите препоръчваме конзолни сенници над витрините по партерите вместо разнородните чадъри пред заведенията, които рядко подхождат на историческите сгради. Би могло да се предвиди и зацветяване на балкони и прозорци и да се изготви цялостно цветово решение за фасадите на историческите сгради, което да бъде задължително за собствениците им.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Павилиони, павилиони! Връщат ли с времената Йоан Костадинов в Бургас(снимки и видео)

В последните месеци в Бургас се наблюдава ренесанс на...

Язовир Камчия пресъхва! Тече подготовка за воден режим

По инициатива на Министерството на околната среда и водите...

Нов удар по Левон Манукян

Съдът отказа да намали определената гаранция от 50 000...

Бoйни мaшини зa пo минимyм 5 милиoнa eвpo зaпoчвaт дa излизaт oт Бypгac

150 000 ĸвaдpaтни мeтpa пpoизвoдcтвeнa плoщ. Гoтoвнocт гoдинa пo-paнo...