Затворилият врати бургаски мол “Странд” бавно, но сигурно се превръща в гробище. Той приключи дейност преди около година. До това решение се стигна след фалитът на КТБ. Собствениците на търговския център дължаха солидни суми на банката, които не могат да бъдат върнати и до този момент. Самият мол бе обявен на няколко пъти на публична продажба от съдия-изпълнител, но желаещи да го купят нямаше.
Състоянието на сградите става все по-лошо. Наша проверка установи, че част от бившите магазини се рушат, по плочките расте трева, а има и изпочупени прозорци на търговските обекти. Поддръжка не се извършва и като цяло молът придобива вид на модерна гробница. На място не се забелязват и следи от човешко приствие. Видът на обекта е зловещ, а на места напомня и на декор за филми на ужасите.
Интересното при “Странд” е, че това беше първият мол от отворен тип в България. Концепцията му наподобява търговска улица с магазини, заведения, обществени зони и т.н., което според инвеститорите трябваше да привлече повече клиенти. Строителството му започна през 2011 г. и продължи две години. В този период в града позиция вече бяха заели други молове. Така заради силната конкуренция “Странд” работи само година, след като беше открит.{josociallocker}
Фактор за затварянето му се оказа, както вече казахме и фалитът на КТБ през 2014 г., тъй като веднага след това мениджмънтът на центъра помоли наемателите временно да освободят помещенията, но на практика търговците така и не се върнаха. По различни оценки инвестицията в проекта е била над 40 млн. евро (около 80 млн. лв.). От съобщението на съдебния изпълнител Янко Бъчваров тогава става ясно, че основната част от инвестицията е била финансирана от КТБ. Върху имота има две договорни ипотеки с кредитори британската VFT Ltd. и КТБ, а дължимата сума е малко над 96 млн. лв. Ипотеките не са отразени в Имотния регистър, но там има вписана възбрана по искане на КТБ, както и на общината.
При първата продажба през септември 2015година “Странд Бургас” дължеше 448 хил. лв. данък върху имоти и такса битови отпадъци на терена и сградата. От общината тогава обясниха, че е било сключено и споразумение за разсрочено плащане, но вноски така и не са били направени.
Продажбата на търговския център е интересна и с големия спад на цената от първоначалния търг досега. През септември 2015 г. имотът беше предложен за значителната сума от 33.3 млн. лв. Още тогава представители на пазара коментираха, че купувач трудно ще се намери. По закон при втората публична продажба имотът беше предложен за 80% от първоначалната цена, т.е. за 26.6 млн. лв., но този търг също беше неуспешен.
След изготвена нова оценка през февруари 2016 година беше открита друга процедура за търговския център, като наддаването този път трябваше да стартира от 15 млн. лв., но оферти отново не бяха подадени. След това цената падна до 12 млн. лв. Доколко тази цена е реална и постижима трудно може да се прецени, тъй като молът не работи и няма как да бъде оценен като инвестиционен проект.
Справка в Търговския регистър показва, че дружеството “Странд Бургас” на практика е без директори. Мандатът им е изтекъл още през октомври 2015 година, а през март 2016 -та заличен е бил и Дейвид Кауърд като управител.
Факт е, че молът се превръща в една развалина……{/josociallocker}