Програмата за енергийна ефективност коства на държавната хазна 2 милиарда лева на година. Скандален пропуск обаче може да опрапости всичко при гръмотевична буря. Оказва се, че масово в проектите не е предвидено поставянето на гръмоотвод /и/ срещу мълнии. Включително и на огромни мастодонти. Така новоремонтираните покриви с обществени средства не са защитени и са лесно запалими.
Ако реакцията на пожарникарите е ненавременна, огънят би погълнал и новите стиропори и дограми по високите етажи. За небрежността ни сигнализираха от Сдружения за етажните собствености по места. Учудващо е как всичко това е убягнало на строителния и инвеститорски контрол. Не е тайна, че през последните години станаха огнени инциденти след мълнии именно поради липсата или морално остаряли и неефективни гръмоотводи.
Статистиката сочи, че повечето сгради в България не са защитени от мълнии. При по- старите, според експерти по мълниезащита, това са над 80%. Няма и точна статистика, тъй като отговорността за гръмоотводите е поверена на собствениците на сградите. Държавата не водила статистика и на практика няма и контролни функции. Неофициални данни говорят за поне 65- 70 000 сгради, които нямат мълниезащита Макар и на някои от тях да са били монтирани съоръжения, при ремонтни дейности особено по покрива, те са били премахнати. Странно обаче защо не се възстановят старите или не се слагат нови на саниращите се сгради. В областните градове има много знакови примери и живущите масово подценявали този дребен, но огнено опасен елемент. По бдителните сигнализират общинската власт и след доста перипетии постигат своето, за сметка на фирмите- изпълнителки.