Историята на Южен Судан започва пред недалечната 2011 г., когато през месец юли страната официално се отделя от Судан. Празненствата не продължават дълго, защото бързо се появява разцепление в Народното движение за освобождение на Судан, управляващата партия, извоювала независимостта.
Ситуацията ескалира през декември 2013 г., когато президентът Салва Кийр обвинява вицепрезидента Риек Мачар в подбуждането на провален опит за преврат. Политическите пререкания прерастват във въоръжени сблъсъци в столицата Джуба, преди да се обхванат и други части от младата държава. Само за първия месец от гражданската война са разселени 413 хил. души, а десетки хиляди се стичат да потърсят убежище в бази на ООН, по-късно трансформирани в бежански лагери. Общия брой на разселените надминава 2,2 млн. души.
Правителството и бунтовниците се съгласяват да се срещат за мирни преговори в Етиопия и така, под заплахата от санкции на ООН, двете страни подписват споразумение през август 2015 г. През април 2016 г. Риек Мачар се завъръща и застава отново на поста вицепрезидент в новото обединено правителство.
След продължилата десетилетия гражданска война в Судан, на 9 юли Южен Судан трябваше да отпразнува 5-годишнината от своята независимост във възобновено разбирателство, но вместо това ден по-рано в страната отново започнаха сражения между привърженици на Мачар и Кийр. Още при завръщането си в Джуба, Мачар води със себе си 1300 войници, които би трябвало да започнат да патрулират наред със силите на президента. Това обаче така и не се е случило досега. Смята се, че несъгласие между войници, лоялни на двамата политици, е довело до смъртта на петима и разпалило конфликта на 8 юли. За последните дни загиналите при сраженията са близо 300.
Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун побърза да разкритикува случващото се, отбелязвайки, че Кийр и Мачар са предали своя народ и пропилели обещаващото бъдеще на Судан. Двамата лидери обявиха примирие в понеделник и поне засега то се задържа, но събитията демонстрират колко бързо и лесно най-младата страна може да се завърне към кървавото минало.