понеделник, ноември 25, 2024

Ще има ли проект Александруполис-Бургас?

Date:

Сподели новината.

На днешното си заседание Министерският съвет одобри два меморандума за разбирателство между енергийните министерства на България и Гърция. Това съобщиха от правителствената пресслужба.

Чрез първия документ двете държави ще си сътрудничат при проучването на възможностите за изпълнение на проект за изграждане на нефтопровод “Александруполис-Бургас”.

С подписването на Меморандума се цели създаване на необходимата база за проучване на възможностите за реализиране на инфраструктурния проект за пренос на суров петрол от не-руски източници от пристанището Александруполис в Република Гърция до района на Бургас в Република България.

Предвижда се създаването на специална работна група, която да извърши необходимите предварителни проучвания. Освен това ще бъдат изследвани възможностите за структуриране на проект за изграждане на нефтопровод Александруполис – Бургас и ще се анализира вариантите за неговото финансиране. В рамките на работната група следва да бъде изготвен План за действие за реализиране на проекта до края на 2024 г.

Предвижда се капацитетът на предложения нефтопровод да осигурява като минимум пълна замяна на вноса на руски суров нефт в България по море от алтернативни източници.

Вторият меморандум цели укрепването на сътрудничеството между двете държави за гарантиране сигурността на доставките и съхранението на природен газ, в дух на солидарност и взаимопомощ.

Той ще бъде сключен в изпълнение на Регламент (ЕС) 2022/1032 на Европейския парламент и на Съвета от 29 юни 2022 г. за изменение на Регламенти (ЕС) 2017/1938 и (ЕО) № 715/2009 във връзка със съхранението на природен газ. Според изискванията на регламента всяка държава, която не разполага с подземни съоръжения за съхранение на газ на нейна територия, трябва да поддържа стратегически резерви, равни на 15% от годишното си потребление в друга страна от ЕС.

Един или повече гръцки доставчици на националната система за пренос на природен газ, управлявана от DESFA, следва да се регистрират като потребители на българската преносна система, както е предвидено в Мрежовия кодекс на “Булгартрансгаз” ЕАД. По този начин те ще могат да резервират капацитети за нагнетяване и добив в ПГХ “Чирен” за максимален общ обем на съхранение от 0,7 TWh.

От своя страна слотове и капацитет за съхранение, както и съответният капацитет за регазификация от терминали в Република Гърция, могат да бъдат резервирани от един или повече български доставчици на националната газопреносна система, управлявана от “Булгартрансгаз” ЕАД. Те ще използват втечнен природен газ за директно снабдяване на крайните потребители на територията на България за максимален общ годишен капацитет за регазификация от 2,0 TWh.

Меморандумът ще бъде сключен за 12 месеца и ще влезе в сила след ратифицирането му от Народното събрание на Република България.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Коварно заболяване погуби емблематичен роден бизнесмен от Благоевград само на 57 години

Тази нощ след продължително боледуване издъхна един от първите предприемачи...

Трагедията, която разтърси Айтос

3 Един баща извършва най-жестокото престъпление - убива майката на...

Украйна е загубила над 40% от завзетата територия в Курска област

Украйна загуби над 40% от територията в Курска област,...

Путин не е самоубиец, а шахматист, който си крие ходовете

В света не е предприемана ядрена атака от 9...