Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

вторник, април 29, 2025

В Харманли правят гражданско опълчение срещу набезите на бежанците

Date:

Сподели новината.

Граждански патрул ще следи за реда в Харманли. Инициативата е на местните хора. Според тях заради увеличения мигрантски поток има ръст на престъпността, а бежанците тормозели местните жени. Доброволците ще следят за престъпления и ще подават сигнали до полицията.

Общинският съветник Николай Георгиев е един от инициаторите на гражданския патрул. Доброволците няма да бъдат със специални облекла. Те ще обикалят града и ще следят за нарушения.

 

„В патрула може да се включи всеки жител на Харманли. Основната дейност ще бъде да се следи за нарушаване на обществения ред. Най-вече в ранните сутрешни часове автобусите и влаковете, които минават през Харманли, и са за Пловдив, и София. Там ще се наблегне, патрулът ще бъде в помощ на силите на полицията“, обясни Георгиев, предава bgonair.

Местните хора се оплакват, че все по-често чужденци ограбват магазините и дворовете. А младежите преследвали момичета и млади жени, като последният случай е от преди няколко дни.

„Проследена е жената, била с малко дете и този индивид я напада в асансьора, жената успява да се отскубне, но детето остава. Това е психически тормоз“, допълни общинският съветник.

Местните хора се страхуват да се разхождат в Харманли, защото младите мъже от местния бежански център се събират на големи групи в парка.

„Като хуни са. Не поддават на никакъв език. Аз съм голям човек, улегнал, но дъщеря ми и внучка ми предпочитат да са на заведения, където детето да играе, отколкото в парка“, коментира жителят на Харманли Катя Янчева.

Към момента в бежанския център в Харманли пребивават около 1400 души, повечето от тях млади мъже като Юсейн. Той е пристигнал само преди 10 дни. Казва, че не е виждал нещо нередно.

„Нищо не съм чувал и нищо не знам“, сподели той.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Изрод от Луковит преби и хвърли 12 г. момче от мост, причината е скандална

Служители на полицията в Луковит разследват случай от 27...

Владимир Крумов е новият областен управител на Бургас

С решение на Министерския съвет бяха назначени трима нови...

Трус разлюля Бургас

Земетресението притесни бургазлии десетина минути преди 13 часа днес. Трусът се...

Скръбна вест! Почина папа Франциск

Починал е главата на Римокатолическата църква папа Франциск, предават...