В София ще бъдат обособени 3 зони за строителство на високи сгради над 125 метра. Трите района бяха анонсирани миналата седмица от главния архитект на общината инж. Здравко Здравков, но сега ще залегнат в специален Закон за застрояване и устройство на Столичната община, които ГЕРБ ще внесе.
Първата зона е около 7-ми километър на “Цариградско шосе”, където има сериозен инвеститорски интерес и вече реализирани проекти. Втората зона е район “Люлин” при връзката с Околовръстния път, и третата – около и зад Централна гара.
Строежите трябва да са изцяло съобразени с възможностите на града от гледна точка на инфраструктура и транспорт.
Сгради между 75-125 метра ще се обособят в градската част – градски центрове, потвърди Александър Ненков. Изрично ще бъде записано обаче, че за всяка едно здание над 75 м с разгъната застроена площ над 20 хиляди кв. м трябва да бъде доказано, че няма да наруши трафика в този квартал. Това ще даде възможност на общината да каже каква да е максимално допустимата разгъната площ и допустимата височина на строителството, подчерта Ненков.
Стартиралите вече проекти ще продължат, защото са заварено положение и ще се реализират по действащия закон, уточни той.
Новият закон предвижда също имот, междублоково пространство, детска площадка, които попадат в обхвата на зелената система на София, да не могат да променят предназначението си. Текстовете бяха представени пред журналисти от депутата от ГЕРБ Александър Ненков.
В него е заложено и разширяване обхвата на зелените системи, както и прецизиране на понятието “междублокови пространства”.
Според друга разпоредба, след утвърждаване на подробен устройствен план, промени в жилищните комплекси няма да могат да се правят в рамките на пет години.
Трябва да се търси баланс между инвеститорския интерес и запазването на облика и зелените площи на столицата, обясни Ненков, цитиран от БТА и Дир.бг.
Вносителите се предвидили и драстично увеличаване на глобите за физически, юридически лица и собственици, които умишлено увреждат културно-историческото наследство на столицата. Така санкциите за физически лица ще бъдат от 10 000 до 50 000 лв. (сега 1000-10 000 лв). За юридически – от 50 000 до 200 000 лв. (сега 10 000 – 100 000 лв.).
Законодателят задължава Столичната община до шест месеца от гласуването на поправките да приеме наредба за условията и нормативи за облика на сградите и архитектурните ансамбли.