От няколко дни Хамбург е под обсада. Градът е арена на тежки сблъсъци между силите за сигурност и хилядите протестиращи. Причината, разбира се, е ясна – срещата на Г-20.
Море от агресивни демонстранти залива улиците на града, а срещу него се изправят многобройни тежко въоръжени полицаи, чиито вид напомня на Робокоп.
Отначало протестите и шествията са мирни. Протестиращите издигат лозунги срещу капитализма и неравенството, призовават за глобална революция и крещят обиди, насочени срещу световните лидери.
На транспарантите им пише “Добре дошли в Ада” – мотото на протестите около тазгодишния форум. Хиляди са и се чувстват неуязвими. Започват да строят барикади и блокират улици.
Тълпата е разнородна – антиглобалисти, крайно леви, крайно десни националисти, крайни фенове от футболните агитки, хора с криминални досиета.
В разгара на протеста тълпата дава воля на дълго потискания гняв и натрупаната омраза. Тогава започват погромите.
Агресивни маскирани демонстранти палят барикадите, автомобили, контейнери за боклук и се отдават на вандализъм. Чупят витрини, повреждат спирки на градския транспорт. Провокират полицаите, замеряйки ги с всякакви предмети.
Силите за сигурност реагират и ситуацията ескалира – започва масов бой, полицаите използват водни оръдия и сълзотворен газ, за да разпръснат тълпата.
Протестиращите вилнеят в различни райони на града – на пристанището, в историческия център, по търговските улици.
Полицията съобщава, че нейни служители са били нападнати с чукове и дискове на една от централните метростанции.
Жителите на Хамбург са изплашени. Десетки притеснени родители свидетелстват в Twitter, че са прибрали децата си по-рано от детска градина.
Арестуваните са десетки, има много пострадали и от двете страни. Според официални данни на полицията 111 нейни служители са ранени, сред демонстрантите също има пострадали.
Униформените са над 15 хил., сред тях има и спецчасти, но искат да получат още подкрепления. Протестиращите в дните около срещата се очаква да бъдат повече от 100 хил.
„На тези, които извършват престъпления, прикривайки се зад гражданското право на демонстрации, мястото им е в съда, а не на улиците”, категоричен е министърът на правосъдието на Германия Хайко Маас.