Обществените чешмички са един от символите на Рим и приятен начин за освежаване на туристите и местните. Но от 1 юли много от тях ще бъдат спрени заради сушата в Италия, съобщава местното издание The Local.
В Древния град има повече обществени фонтани и чешми от всеки друг град по света, те са общо над 2000, като 50 от тях са паметници на културата.
Фонтаните и уличните чешми текат по улиците, парковете и пиаците на Рим от 2 хилядолетия, когато са свързани с древните римски акведукти.
Решението за спирането на уличните чешмички, наричани “назони” от местните, е обявено в края на юни от компанията, която управлява водоснабдяването на Рим – Acea. Първите 30 чешми са спрени още на 3 юли, понеделник. Мярката ще продължи със спирането на още чешми за летния сезон.
“Наясно сме с неудобството, което това решение ще създаде, но сме принудени заради сериозната суша, заяви президентът на компанията Паоло Сакани.
В почти цялата Италия тази година са регистрирани значително по-малко валежи от обичайните, като северните региони Емилия Романия и Тоскана обявиха регионално извънредно положение поради недостига на вода.
Италия регистрира втората най-гореща и най-сухата пролет от 60 години насам, като езерата и язовирите са силно изчерпани.
Земеделските производители в страната вече отбелязват значителни загуби заради сушата.
Спирането на чешмичките в Рим ще даде възможност на Acea да извърши необходимите подобрения по водопровода и подмяна на стари тръби. По данни на екологичната организация Legambiente половината от водата, която отива за фонтаните и обществените чешми в града се губи от течове заради старите водопроводи.
Решението за спиране на чешмите обаче бе критикувано остро от потребителската организация Codacons, с аргумента че това ще принуди туристите да си купуват скъпа бутилирана вода, а затварянето на назоните няма да реши проблема със старите водопроводи и течовете.
От ВиК компанията в Рим обаче увериха, че спирането на чешмичките ще е само временна и частична мярка и 85 от тях ще продължат да работят без прекъсване.