През последните години Италия бе пощадена от масови терористични атаки. Дали причината за това се крие в антитерористичните политики, изградени след години борба с мафията и с нелегалната дейност, или съществуват други фактори, загатва британският вестник The Guardian.
“Основната разлика е, че в Италия няма много имигранти от второто поколение, които да са се радикализирали, или които да могат да бъдат радикализирани”, коментира пред изданието преподавател в Университета в Манчестър и експерт по антитерористични политики.
Други специалисти смятат, че Италия успява да се бори със заплахата от терористичната групировка “Ислямска държава” на своя територия благодарение на усъвършенстваните през годините инструменти при разследването на мафията. Те са били развити между 60-те и 80-те години на миналия век, белязани от политически терор.
По данни на италианското Министерство на вътрешните работи, антитерористичните власти са спрели и разпитали 160 593 души между март 2016 г. и март 2017 г. Общо 34 хил. души са били разпитани на летищата в страната, около 500 заподозрени терористи са били арестувани и 38 са били осъдени по обвинения в тероризъм.
През този период в страната са закрити и 500 уебсайта, а около половин милион други се следят от властите, пише Фокус.