Осъденият за геноцид и военни престъпления бивш политически лидер на босненските сърби Радован Караджич каза в телефонно интервю за ТАСС, че планира да поиска преразглеждане на делото си.
В момента Караджич излежава доживотна присъда в британски затвор.
След като загубих процеса на обжалване, мога само да поискам преразглеждане. Планирам да поискам преразглеждане на делото, но не мога да го подготвя – нямам компютър, а това са милиони страници. Има 11 затвора в страната, където компютрите са разрешени за игри, а на мен ми трябва компютър, за да се подготвя по делото си, имам около 1 терабайт информация, това са много документи, които ми трябват за преразглеждането“, каза бившият президент на Република Сръбска, населена предимно със сърби съставната част на Босна.
Същевременно Караджич посочи, че има трудности с достъпа до медицинска помощ. Той обясни, че трябва да си записва преглед при лекар за 2-3 месеца напред, предаде БТА.
Една година чакам офталмолог да ми смени очилата. Нямам настолна лампа, щом се стъмни не мога да чета – не виждам, каза още Караджич.
Условията в затвора са лоши, мисля, че са нормални за някой джебчия, но са лоши за човек с моя профил и моите нужди. Нямам компютър, нямам достъп до културата си, нямам нито една телевизионна или радиопрограма от моята страна, с една дума, сякаш съм умрял и се намирам в някакъв друг свят, разказва бившият лидер на босненските сърби, подчертавайки, че е лекар и писател, а съдебната присъда не предвижда да спре да бъда такъв.
Запитан дали физически е в безопасност, Караджич отговори: “Мисля, че да. Около мен има мюсюлмани, но те не са агресивни. Мисля, че да, нямам представа”.
Караджич, който се укриваше от международното правосъдие в продължение на 13 години, беше арестуван от сръбските специални служби в предградие на Белград през юли 2008 г. и предаден на Трибунала в Хага, припомня ТАСС. Процесът започна в Международния трибунал за бивша Югославия на 26 октомври 2009 г. През март 2016 г. съдът осъди Караджич на 40 години затвор, признавайки го за виновен за геноцид в Сребреница, както и за военни престъпления и престъпления срещу човечеството при 44-месечната обсада на Сараево, вземането на миротворци на ООН за заложници и етническото прочистване с цел прогонване на хървати и босненски мюсюлмани от редица райони в Босна. Международният остатъчен механизъм за криминалните трибунали намери присъдата за твърде мека през 2019 г. и я замени с доживотен затвор, като отказа на бившия президент правото да обжалва решението.