Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

вторник, април 29, 2025

Пролетта идва с пълна сила като по поръчка точно за Великден

Date:

Сподели новината.

Пролетта идва с пълна сила като по поръчка точно за Великден. Минималните температури ще се повишат и ще са от 9°С до 12°С. Традиционно по-ниски ще се задържат минималните температури в планинските райони и котловините от Западна България – до 7-8 °С. Най-високи очакваме да са минималните стойности по поречието на р. Дунав – до 11-12°С, пише MeteoBalkans.

През деня времето в страната ще е предимно слънчево. Временни увеличения на облачността очакваме в следобедните часове над планинските райони, като на изолирани места в Рило-Родопска област и Централна Стара планина ще превали. Ще духа слаб, след обяд до умерен южен вятър. Очакваните максимални температури ще са между 22-25°С. Най-високи ще са те в Северозападна България и района на Сандански и Русе – до 26-27°С.

Времето в планините ще е подходящо за туризъм и зимни спортове. Ще е предимно слънчево и топло. Временни увлечения на облачността очакваме след обяд над масивите от Западна България, като на изолирани места в Рило-Родопска област и Централна Стара планина ще превали. Ще духа до умерен, а по билата и силен югозападен вятър. Ще се затопли още и максималната температура на 1200 метра ще бъде 17°, на 2000 метра – около 10°.

Предстоящото затопляне ще създаде предпоставка за много висока лавинна опасност поради по-нестабилната снежна покривка.

По Черноморието ще е предимно слънчево. До обяд ще духа слаб, а след обяд до умерен вятър от юг-югоизток. Температурите ще се повишат още и максималните ще бъдат между 19° и 23°С. Времето ще е подходящо за туризъм

Прогноза за ФПЧ – Не се очакват замърсявания в големите градове – нивата на фини прахови частици в атмосферата ще са в норма.

Времето в София – През нощта срещу неделя в столицата ще се задържи предимно ясно и тихо. През деня ще е слънчево и повишението на температурите ще продължи. Минималните ще са около 9°С, а максималните – до 23°С.

Времето в Балканите – През следващите 48 часа Западните Балкани ще попадат под влиянието на приближаващ средиземноморски циклон. След обяд над страните от Северозападните Балкани, Сърбия, Унгария и Западна Румъния ще започне увеличение на облачността, ще се образуват и гръмотевични бури. Температурите ще се повишат и на много места ще се около нормата за април.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Изрод от Луковит преби и хвърли 12 г. момче от мост, причината е скандална

Служители на полицията в Луковит разследват случай от 27...

Владимир Крумов е новият областен управител на Бургас

С решение на Министерския съвет бяха назначени трима нови...

Трус разлюля Бургас

Земетресението притесни бургазлии десетина минути преди 13 часа днес. Трусът се...

Скръбна вест! Почина папа Франциск

Починал е главата на Римокатолическата църква папа Франциск, предават...