Първото тримесечие на 2022 г. беше доминирано от въздействието на конфликта в Украйна върху енергийния пазар. Това доведе до много високи цени на горивата на едро – в пиковия момент цените на газа на едро скочиха до четири пъти над предишния рекорд, което съответно оскъпи електроенергията до рекордно високи нива. Това отчитат анализаторите от “ЕнАпСис” (EnAppSys) в тримесечния си обзор на европейския енергиен пазар, обхващащ периода за първото тримесечие на 2022 г., предаде БТА.
През първите три месеца на текущата година бе отбелязан нов рекорд в цената на газа – 246,8 евро за мегаватчас на 4 март. Този нов исторически максимум беше постигнат именно заради въздействието на конфликта между Русия и Украйна върху пазара, отбелязват от “ЕнАпСис”.
Средните цени в сегмента “ден напред” в цяла Европа се повишиха четворно в сравнение с нивата от първото тримесечие на предходната година. Наблюдавани бяха също по-драстични и по-чести периоди на различния в цените, както и значително засилване на нестабилността на определени пазари, като Франция, Белгия и Холандия.
Пазарите на едро на електроенергия в Европа през отчетното тримесечие бяха силно повлияни от повишените цени на газа, които допълнително тласнаха нагоре вече рекордните нива, наблюдавани през последното тримесечие на миналата година. Италия, която е силно зависима от газа за производството на електроенергия за покриване на базовото си натоварване, беше с най-високата средна цена за “ден напред” през тримесечието – 245,7 евро за мегаватчас, което е повече от четирикратната средна цена от първото тримесечие на 2021.
Същевременно почти всички държави се сблъскаха с екстремни цени от над 650 евро за мегаватчас поне веднъж през първото тримесечие на 2022 г.
В отговор на нарастващите цени на газа, производството на въглища/лигнит се увеличи до 124,5 тераватчаса. Подобни нива преди са наблюдавани в периода на рязкото застудяване от 2018 г., припомнят анализаторите.
Въпреки повишението на производството на изкопаеми горива, съвкупното производство на енергия от възобновяеми източници (включително биомаса и отпадъци) продължи да доминира над конвенционалните източници с приблизително 42 тераватчаса. В сравнение с първото тримесечие на 2021 г. производството на хидроенергия намаля с 25%, което доведе до 2% спад на общото производство от възобновяеми източници въпреки регистрираното увеличение с 23% на слънчевата енергия и с 21% – на вятърната енергия.
Високите нива на вятър и слънчева енергия компенсираха част от намаляването на хидропроизводството, което води до това, че възобновяемите енергийни източници са допринесли за над 40% от производствения микс. Изкопаемите горива са допринесли с 35%, а ядрена енергетика – с 25%, посочват анализаторите.
В допълнение към новите инсталирани мощности, през зимните месеци на годината (които се обхващат от първото тримесечие) обикновено духа много вятър и това води до рекордно високо генериране на вятърни мощности, пише още в доклада на “ЕнАпСис”.
Общото ниво на търсене на енергия през 2022 г. обаче остава по-ниско от обичайното. Има спад от 2,3% в търсенето в сравнение с първото тримесечие на 2021 г. Според анализаторите има две основни причини за спада: по-меките метеорологични условия и въздействието на високи цени. Освен Италия, която отбеляза увеличение на търсенето от 2,47 тераватчаса в сравнение с първото тримесечие на 2021 г., всички от 5-те европейски страни с най-голямо търсене на енергия отбелязаха спад от между 2 и 5%. Само няколко други държави са отчели увеличение през това тримесечие. Спадът на общоевропейското търсене с 20 тераватчаса в сравнение с първото тримесечие на 2021 г. се дължи на значителното понижение в повечето страни. Най-забележим е спадът в Германия и Франция.
Отчита се намаляване на енергията, произведена от ядрени централи – със 7% в сравнение с последното тримесечие на 2021 г. Една от причините е, че някои ядрени блокове не работят в момента, защото са в по-дълъг период на ремонт. Освен това германските реактори (мощност около 4 гигаватчаса) бяха изведени от експлоатация в началото на годината, уточняват от “ЕнАпСис”. Така наличните европейски ядрени мощности работят при по-високи натоварвания за по-дълги периоди от време, за да облекчат стреса от високите цени на газа и квотите за въглеродни емисии на пазарите.
Тъй като възобновяемите енергийни източници заемат по-голям дял в енергийния микс, нестабилността в настоящите пазарни условия се засилва, тъй като необходимата гъвкавост е оскъдна, но и много ценна, заключват анализаторите от “ЕнАпСис”.