Опашки се извиха пред 4-те пункта в областния кризисен център в Бургас, в които се издават документи за временна закрила на украински бежанци. Пунктовете се обслужват от полицията и първият им работен ден бе днес. Сутринта работата тръгна нормално, но в ранния следобед се събраха стотици, за да се регистрират, и се образуваха опашки.
Средно около 15-20 минути отнемаше обработката на документите на човек, информира “24 часа”. Със старта на регистрацията центърът в Морската гара бе разделен на две зони – в едната се оформят документите за статута, а в другата хората получават храна, дрехи и стоки от първа необходимост.
На 22 март отварят още пунктове в полицейските управления в Несебър, Поморие и Приморско, където също има струпване на украински граждани. И те, както и 4-те гишета в Бургас ще работят с
удължено работно време до 20 ч
Служителите на полицията бяха обучени в максимално кратки срокове от представители на Агенцията за бежанците, коментира директорът на ОД на МВР – Бургас, Калоян Калоянов, който провери как работят гишетата в кризисния център. Доброволци от Украйна помагат за превода при оформянето на документите, както и при разпределението на даренията.
Въпреки че граждани и фирми не спират да доставят храна и дрехи, непрекъснато има нужда от още, казва доброволката Александра Долгих, която е украинка, но от 8 г. живее у нас. Сестра ѝ успява да се измъкне от Николаево на 25 февруари и сега двете млади жени живеят заедно в Бургас, а “24 часа” разказа тяхната история.
Освен пакетирани храни центърът търси възглавници и топли завивки, тъй като много от хотелите по морето, в които са настанени украинските майки и деца, са студени. Не достигат и хигиенни консумативи – памперси, пасти за зъби, дамски принадлежности и тоалетна хартия. В областния център отвори и детски кът, затова доброволците апелират да се дарят и боички, блокчета за рисуване, моливи.
Учителки от Украйна занимават децата, но им трябват помагала
Нужна е и нова смяна доброволци, защото хората са там от 14 март и вече изнемогват. Те също имат нужда от вода, от топъл чай, казва Александра. Тя е от първия ден в центъра и не смята да се отказва.
В центъра идват и служители на Агенцията по заетостта и Регионалното управление на образованието, които помагат на бежанците в търсене на работа и записване на деца в български училища. Досега има подадени над 150 заявления в РУО Бургас. По неофициални данни близо 8000 са вече бежанците на територията на областта.
Търсят се още доброволци с руски и украински език – детски учители, аниматори, студенти по педагогика, които да забавляват децата и да направят престоя им в центъра по-приятен, казаха от областната администрация в Бургас.
Пред пунктовете се извикаха опашки още в първия работен ден.