неделя, ноември 24, 2024

Селското стопанство е сред секторите с най-обещаваща перспектива

Date:

Сподели новината.

Пренасочването на значителната подкрепа, която селското стопанство получава от публичния сектор, към повече участници и сегменти в отрасъла ще повиши конкурентоспособността. Освен това така ще се помогне на повече стопани да преминат към производство на продукти с по-висока добавена стойност. Това се казва в секторен анализ за селското стопанство на Уникредит Булбанк. Изводите са посочени като мерки, от чието изпълнение в “разумни срокове” зависи реализацията на перспективите пред селското стопанство. То е оценено в анализа като един от секторите с най-обещаваща перспектива.

Ще бъде важно още публичният сектор да създаде предпоставките, необходими за значителното увеличаване на инвестиции. Така ще се ускори въвеждането на нови технологии и производствени практики и по този начин ще се стигне до появата и налагането на повече нови местни търговски марки, които бързо да получат признанието на клиентите не само на национално, но и на международно ниво.

Добри перспективи

Селското стопанство е сред малкото сектори в икономиката, които отчитат добри резултати в последните десет години, наред с добрата перспектива и занапред, се казва още в анализа. Положителната представа се подкрепя от благоприятните природни условия, силните връзки със сектора за производство на храни и напитки, наличието на добри традиции в някои сегмент и много силните финансови показатели. Сред тях се откроява солидната международна търговска позиция и високата норма на доход на сектора. Според Кристофор Павлов, главен икономист на Уникредит Булбанк, всичко това сочи, че българското селско стопанство е в добра позиция да се възползва от очакваното значително увеличение на световното търсене.

Проучване, направено от PWC, показва, че в сравнение с нивото от 2005 г. световното селскостопанско производство трябва да нарасне с една трета през 2030 г. и две трети през 2050 г., за да се справи с нарастващото световно население.

 

Възможности за инвестиции

Нуждата от нови инвестиции, все още слабото проникване на кредитирането и експертизата, с която разполагат банките по отношение на управлението на еврофондовете, правят финансовите институции естествен партньор в развитието на селскостопанския сектор. “За банките и други институционални инвеститори селското стопанство е особено обещаващо, тъй като се характеризира със сравнително ниска финансова задлъжнялост, което означава, че бъдещото проникване на кредит вероятно ще продължи с по-бързи темпове в сравнение с останалата част от икономиката”, посочва още Кристофор Павлов.

Необходимо обновяване

Изводите в анализа се подкрепят от данни от селскостопанския сектор, според които делът на старите трактори е 79%, а на комбайните – 76% от общия брой, а темпът на обновяване на оборудването в сектора се оценява на около 2% годишно. Разширяването на напоителната инфраструктура, което е ключова мярка за противодействие на сушите, значително изостава от темповете в Централна и Източна Европа. “Но това е само малка част от това, което е необходимо, оставяйки значителна възможност за увеличаване на експозицията на банковия сектор и други източници на финансиране за сектора.

Като минимум инвестиционните нужди също трябва да включват разширяване на мащаба на хладилните, складовите, опаковъчните и логистичните съоръжения, необходими за стимулиране на капацитета на сектора да изнася по-големи обеми на продукция”, смята Павлов.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Колко са заводите и фабриките в Карнобат

Икономическото развитие на община Карнобат е свързано основно със...

И фалитите, и новите бизнес регистрации в ЕС се увеличават

Фалитите на компании в ЕС се увеличават с 2,7...

Утре обсъждат предложения за промени в Кодекса на труда за минималната работна заплата

Работна група ще обсъди утре предложения за изменения в...

Променя ли се БДЖ?

Бългapия тpябвa дa пoдпишe cпopaзyмeниe c чeшĸaтa ĸoмпaния Ѕkоdа...